JAK SIĘ NIE ZMĘCZYĆ TĄ WOJNĄ?

Piątek 11 marca 2022

Dzisiejszy wpis zawiera najpierw raport z naszych działań, a potem krótkie kazanie.

Wszystkim Wam należy się choćby krótkie sprawozdanie z naszych dzieł dedykowanych uchodźcom z Ukrainy, mam na myśli Centrum Wolontariatu i Stowarzyszeni Solidarności Globalnej. Najpierw w naszym Centrum Powitalnym przyjmujemy rodziny i osoby samotne docierające do nas z różnych miejsc w Ukrainie, to już kilkuset osób, ugoszczonych w domach i mieszkaniach udostępnionych przez nasze kontakty, bardzo dziękujemy.

W kilku domach, które wynajęliśmy zamieszkali goście specjalni, min. wspominana już tutaj piętnastka – w międzyczasie rozrosła się do osiemnastki – głuchoniemych z Zaporoża. Tutaj:

Dzielni są także nasi wolontariusze lekarze, o czym też już pisałem, tutaj:

Inni nasi wolontariusze, głównie jako tłumacze, wyjeżdżają na dyżury do punktów recepcyjnych przy granicy, całonocne pracowite zmiany mamy m.in. w Dołhobyczowie. Tłumacze służą także w kilku instytucjach na terenie Lublina, np. w akademiku Helios.

Dzięki kontaktom w różnych miejscach Polski znaleźliśmy dobre mieszkania, domy lub ośrodki dla 980 uchodźców (głównie kobiety z dziećmi), których przewieźliśmy autokarami od granicy, jasne, że z udziałem dziesiątków wolontariuszy.

Od wczoraj ruszyła pierwsza Świetlica Nadziei dla dwudziestki dzieci, prowadzona przez dwujęzyczną wychowawczynię, druga jest w przygotowaniu. W sobotę startuje Szkoła Języka i Kultury Polskiej,  cztery razy w tygodniu.

Pojechał już duży transport leków, 3,5 tony, następne TIR-y pojadą po weekendzie. Jednocześnie do naszych  czterech wielkich magazynów przyjmujemy niemal codziennie dwie trzy ciężarówki od przyjaciół z Lublina, całej Polski oraz z Anglii, Szwecji, Hiszpanii czy Niemiec.

Mam nadzieję, że ten raport pozwala Wam trochę ogarnąć nasze dzieła, które realizujemy we współpracy z Wami, którzy przecież je wspieracie.

Czego dalej potrzeba?

Najpierw ludzi – wolontariuszy w każdym wieku, mamy ich już ponad 200, ale przyjmiemy każdego. Mile widziane osoby z prawem jazdy i własnym pojazdem, lekarze, kierownicy i wychowawcy placówek dla dzieci.

Dalej potrzebujemy domów, mieszkań i pokoi, w których mogliby zamieszkać uchodźcy, dotyczy to Lublina ale i całej Polski (podziękowania dla Nowego Sącza,  Gorzowa, Gdyni, Karlina, Tychowa, Władysławowa, Warszawy, Radomia i dziesiątków innych miejsc).

Po trzecie, zbieramy trwałą żywność, środki higieny i czystości, choć tu uwaga, jeśli 10 osób kupi po 10 konserw, to jest piękna sprawa, ale my – dysponując pieniędzmi na te konserwy – kupimy 100 sztuk z dużym rabatem!

Po czwarte, ratuje nas każda złotówka, tutaj wielkie Bóg zapłać za Wasze wsparcie, tu są podane odpowiednie formy:

– przez zbiórkę:

www.pomagam.pl/ukraina

www.pomagam.pl/uchodzcyukraina

lub przelewem

Stowarzyszenie Solidarności Globalnej

nr konta 17 1240 1503 1111 0010 7256 9064

tytuł przelewu – darowizna na cele statutowe Ukraina

Kontakt : dla chętnych na wolontariuszy:

731 926 090

lub 81 534 2652

I krótkie kazanie na koniec. Poczujemy wkrótce wszyscy przemęczenie i przesilenie a nawet może zniechęcenie. Ja w takich sytuacjach wracam do źródła mocy, energii i nadziei, tę receptę zapisał Izajasz:

Czy nie wiesz tego? Czyś nie słyszał?
Pan – to Bóg wieczny,
Stwórca krańców ziemi.
On się nie męczy ani nie nuży,
Jego mądrość jest niezgłębiona.
On dodaje mocy zmęczonemu
i pomnaża siły omdlałego.
Chłopcy się męczą i nużą,
chwieją się słabnąc młodzieńcy,
lecz ci, co zaufali Panu, odzyskują siły,
otrzymują skrzydła jak orły:
biegną bez zmęczenia,
bez znużenia idą. (Iz 40)

Na zdjęciu – Bobryk, rodzinna wieś Oksany, nigdy nie spodziewała się, że takie pojazdy tam się pojawią.

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.