SOLIDARNOŚĆ NA NOCNIKU

Czwartek 10 marca 2022

W naszym coraz szybciej zmieniającym się świecie wojny powinny trwać krótko i zmieniać się geograficznie. Z reakcji państw zachodnich bije zniecierpliwienie, ta wojna wybiła syty Zachód – w jakimś stopniu również i nas Polaków – z kolein „normalności”. Pisałem o tym, że sytuacja przypomina gości na suto zakrapianej imprezie, oderwanych od stołu, aby zajmować się niespodziewaną draką, rozgrywającą się gdzieś na końcu wsi. Gotowi są porozmawiać z napastnikiem psującym nastrój (negocjacje), dać parę groszy w zamian za spokój (sankcje) albo powetować nieco siniaki pobitego (pomoc humanitarna). Bić się jednak nikt nie ruszy.

Niestety, zdrada Zachodu jest oczywista od wielu lat. Widziałem to dobrze na przykładzie Gruzji, której w zasadzie nikt nie chciał pomóc w r. 2008 (najbardziej chciała Polska, głównie w osobie Lecha Kaczyńskiego). Już po upokorzeniu Gruzinów ruszyły różne pomoce humanitarne, czasem żenujące, np. w Shavsvebi w pobliżu Gori, Unia wybudowała osiedle dla uchodźców, blisko 600 takich samych domków. Brawo Unia! Brawo? Do tego osiedla nie doprowadzono wody ani kanalizacji. Może wynikał to z przekonania, że Gruzini nie powinni się myć i wykonywać innych czynności higienicznych. Stąd nie mam złudzeń, że Unia i Zachód cokolwiek więcej zrobią dla Ukrainy.

Jeszcze widzę szansę na głębsze i trwalsze  przebudzenie naszej części cywilizacji, obyśmy wstali od obfitych stołów (czy jak wołał Franciszek  – wstali z kanap).

Tymczasem nasz wolontariacki front solidarności z Ukrainą ma się dobrze, codziennie przyjmujemy kilkadziesiąt osób do lubelskich rodzin. Ale uwaga, uwaga, otworzyliśmy pierwsze przedszkole dla ukraińskich dzieci! I od razu integracyjne, bo wśród nich jest troje dzieci głuchoniemych. Każda Wasza złotówka wspomaga to dzieło, dziękuję, Bóg zapłać!

A na fotce mała Ania – zdjęcie za przyzwoleniem mamy – urządziła sobie toaletę w pobliżu biur naszego wolontariatu. Ania w objęciach mamy uciekła z Kijowa. Sposobi się do naszego przedszkola. Jak możecie wspierać:

– przez zbiórkę:  www.pomagam.pl/ukraina

lub przelewem

Stowarzyszenie Solidarności Globalnej

nr konta 17 1240 1503 1111 0010 7256 9064

tytuł przelewu – darowizna na cele statutowe Ukraina

Dla chętnych na wolontariuszy:

731 926 090

lub 81 534 2652

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.