TE MAŁE DOBRE ZIARNA W NAS

Poniedziałek 25 listopada 2012

Wszystkie wielkie i dobre rzeczy rodzą się z małych ziarenek, te ziarenka to nowe myśli i pragnienia. Potrzebują jeszcze żyznej gleby dla wzrostu – odwagi i miłości. Historia zna przypadki osób, które zdawały się w ogóle nie pretendować do tworzenia jakichś niezwykłych dzieł.
Chorowita szlachcianka z Woli Roszkowej (południowe Mazowsze), Franciszka Siedliska, zostaje zakonnicą (mimo sprzeciwu rodziny) dopiero w wieku 28 lat. Nosi w sercu nową i wielką myśl wychowywania polskiej młodzieży, w czasach ogromnego jej zagrożenia (lata 70-te XIX wieku, intensywna rusyfikacja po Powstaniu Styczniowym). Pragnie założyć Zakon, nie byle jaki, Zakon Miłości! Tak właśnie tytułuje pierwszą regułę nowego zgromadzenia, zwanego potem Nazaretankami. Dzisiaj to ogromne dzieło setek szkół, przedszkoli, internatów, szpitali, domów dziecka, polskie dzieło rozprzestrzenione na wszystkich kontynentach.
Mnie jednak fascynuje początek, jedna, niezamożna, po ludzku bardzo przeciętna kobieta, osłabiona chorobami, na początku nierozumiana i osamotniona, w sercu i głowie której rodzi się myśl odnawiania świata i Polski miłością. To pragnienie, myśl jest ziarenkiem. A żyzną glebą odwaga i zaufanie miłości. „Droga nasza – to droga miłości … Miłość, miłość, miłość – oto treść i cała podstawa naszego życia”, z pozoru bardzo banalne stwierdzenia, ale za nimi kryje się nieprzeciętna, gorąca wiara, że tak można żyć i budować. I wcale to nie pstry romans czy ckliwa bajka. Z tego zaufania miłości i odwagi wyrosło piękne Zgromadzenie Sióstr Nazaretanek i szereg wspaniałych dzieł; niektóre szkoły ocalały także po II wojnie światowej i stanowiły kuźnie wiary i patriotyzmu dla kilku pokoleń młodych Polek, tym razem poddawanych ideologii ateizmu.
Każdy z nas nosi w sobie ziarenka wielkich i dobrych myśli, odwagę i miłość chętnie daje Pan Bóg. Czasem te ziarenka usychają pod warstwami zwątpień, niepewności, lękliwości czy zniewolenia obojętnością. „Ja? Nie, ja na pewno nie! Jestem zbyt zajęty. Co ja umiem?” – dyskretnie podpowiada diabeł (ten, co przychodzi i porywa dobre ziarna, zasiane w ludzkich sercach – Mt 13,19).
Każdy z nas jest zaproszony do budowania Cywilizacji Miłości. Proszę, przepatrzcie swoje serca i głowy. Jakie tam dobre ziarna macie zasiane?

PS. Franciszka Siedliska, w zakonie Maria od Pana Jezusa Dobrego Pasterza, urodziła się 12 listopada 1842 r., zmarła 21 listopada 1902 r. Beatyfikowana przez Jana Pawła II 23 kwietnia 1989 r. Wspomnienie liturgiczne przypada 25 listopada.
O błogosławionej pisałem już wcześniej:
http://itinerarium.pl/2011/11/25/frania/
http://itinerarium.pl/2010/11/25/na-ustach-przed-smiercia/

Itinerarium , , , , , , , , , , , , ,

1 response to TE MAŁE DOBRE ZIARNA W NAS


  1. Pingback: 7 300 LISTÓW | Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.