LUDZIE BLISKO I RAZEM

Wtorek 12 marca 2024

ЛЮДИ ПОРУЧ І РАЗОМ

Вівторок 12 березня 2024 року

Żyjemy w czasach trudnych i ważnych pytań, na które trudno dać dobre odpowiedzi. Co dalej z tą wojną w Ukrainie i w ogóle co z przyszłością świata? Co dalej z naszą wiarą i Kościołem? Dlaczego technika i cywilizacja nie przynoszą nam szczęścia?  Tak, jesteśmy coraz bardziej rozczarowani.

Cudownych recept nie mam, ale wiem z doświadczenia, że zawsze trzeba zaczynać od ludzi. Jeśli ludzie się spotykają, rozmawiają (nie krzyczą), myślą, dzielą marzeniami, to tworzą się nowe wspólnoty, które są źródłem nadziei i radości. I to chyba jest pomysł na przyszłość – lgnąć do ludzi, zapraszać ich, gromadzić i przygarniać. Tak może odnowić się świat, nasze miejsca życia, Kościół. Najważniejsze, aby ludzie byli blisko, razem.

Ми живемо в часи складних і важливих питань, на які важко дати хороші відповіді. Що далі з війною в Україні і взагалі з майбутнім світу? Що далі з нашою вірою і Церквою? Чому технології та цивілізація не приносять нам щастя?  Так, ми дедалі більше розчаровуємося.

Я не маю чудодійних рецептів, але з досвіду знаю, що завжди треба починати з людей. Якщо люди збираються разом, розмовляють (не кричать), думають, діляться мріями, утворюються нові спільноти, які є джерелом надії і радості. І в цьому, я думаю, полягає ідея майбутнього – звертатися до людей, запрошувати їх, збирати їх і приймати їх у себе. Так можна оновити світ, наші місця життя, Церкву. Найважливіше – тримати людей поруч, разом.

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.