ANTYDEPREASANTY ODWIECZNE

Wtorek 7 listopada 2023

Niedawno w rozmowie z dwiema paniami, jedna z Polski, druga z Ukrainy, usłyszałem, że praktycznie prawie cały naród ukraiński będzie potrzebował terapii. Żołnierze, którzy doświadczyli traumy na froncie, ich rodziny, rodziny zabitych, wszyscy, którzy słyszeli alarmy. Zażartowałem, że do tego potrzebny będzie przynajmniej milion terapeutów, rozmówczynie jednak uznały, że to fakt, martwiły się tylko, skąd tylu znaleźć.

Myślę, że nie narażę się moim przyjaciołom terapeutom stwierdzeniem, że depresja jest w modzie, obawiam się, że za jakiś czas brak terapeuty będzie obciachem. Niestety rośnie także moda na egzorcyzmy, choć nie widać szczególnie powodów do jakiejś bardziej intensywnej aktywności złego ducha.

W tym ostatnim przypadku przypominam, że każdy z nas odmawiając Ojcze Nasz, ostatnią strofę, dokonuje egzorcyzmu.

Dysponujemy także znaczną liczbą skutecznych antydepresantów, choć rzadko z nich korzystamy. Depresję – lub wyobrażenie o depresji – można pokonać. Najpierw trzeba mieć jasny cel w życiu i na nim się koncentrować. Po drugie trzeba rozmawiać z ludźmi, nie tylko gadać. Rozmawiać, czyli otworzyć siebie i otworzyć się na czyjś świat. Następnie zakochać się w przyrodzie i pozwolić, aby ona koiła nasze dusze i zmysły. W moim przypadku silnie działa także modlitwa, zachwyt Panem Bogiem. I wreszcie, przed depresją chroni nas przyjaźń, przylgnięcie do bliskich nam osób. A także – a jakże! – miłość, nie tylko ta dawana ale i ta przychodząca do nas, od Boga i ludzi. Te antydepresanty zawsze działają, używajcie ich codziennie i bez ograniczeń.

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.