DIANA PRZEDA MNĄ W NIEBIE

Kazanie na niedzielę 1 października 2023

Spotkałem w życiu wiele pań nazywanych w Ewangelii nierządnicami. Nie lubię tego określenia, te, które spotkałem i poznałem były albo zuchwałe albo nieszczęśliwe i niezaradne. O jednym z takich spotkań piszę dalej, inne chyba w autobiografii opowiem dopiero.

Przykazanie „Nie cudzołóż” nie jest ani ważniejsze ani mniej ważne niż wszystkie inne z dekalogu, czyli „Nie zabijaj”, „Nie kradnij”, itp. Zupełnie nie rozumiem dlaczego złodzieje – nawet ci z ministerstw – uważają się za lepszych od dziewczyn na telefon. Sami za dużo większą kasę sprzedają swój honor, a potem wypinają grube brzuchy do orderów.

Zabawna może ale i piękna historia, z dziejów Duszpasterstwa Młodzieży przy Świętym Duchu w Lublinie, 20 albo i więcej lat temu, te słowa czytają czasami chłopaki, którzy byli jej drugorzędnymi  bohaterami. A pierwszorzędnymi bułgarska panna nieszczęśliwa i niezaradna oraz polski recydywista. Z więźniami i recydywistami zacząłem, Bogu dzięki, zadawać się zaraz na początku kapłaństwa, grubo 30 lat temu. To chłopaki z Łęcznej, z moich ukochanych klas typu betoniarz – zbrojarz i murarz – tynkarz. Odwiedzałem ich w Chełmie, gdzie kiblowali za pobicia kibiców Avii Świdnik. Przy okazji poznałem Józefa (zmieniam imię, od maja b.r. już w niebie), recydywistę, krewkiego damskiego boksera. Wyszedł, zakolegowaliśmy się, nawrócił, zaczął ratować zagubionych ludzi, dziewczyny także.

I dzwoni w nocy, na stacjonarny, komórki wtedy mieli Amerykanie, wojskowi. Chce pożyczyć 500 złotych. Na wykupienie dziewczyny od bułgarskiego alfonsa. Nie uwierzyłem od razu, ale biorę pieniądze, jadę  do podłego baru pod Lublinem, fakt, jest Diana, posiniaczona, cała w krostach, ledwo widzi, 12 dioptrii jak potem orzeka znajoma okulistka. Alfons postawny, mocny, zabić gada nie dam rady, zresztą nie mam rewolweru. Dobijamy targu, on chowa pięć stówek, a ja z Józkiem bierzemy Dianę. Od razu mówię, że na plebanię jej nie wezmę, siostry zemdleją na widok bułgarskiej panny nieszczęśliwej i niezaradnej. Józio bierze, a potem się jej oświadcza, jest ślub. I jest problem!

Diana musi wrócić pod Warnę, aby zalegalizować swój pobyt w Polsce w naszym konsulacie, pojechała, ale nie ma jak wrócić, błaga o pomoc, Józio zakochany czeka!

Ech, dobra, miłość to miłość. Wysyłam pod tę Warnę dwóch dzielnych wolontariuszy – brawo Andrzej i Jarek – samochodem skromnego księdza, który teraz jest dobrym biskupem (brawo Adam). Jadą, znajdują Dianę, wracają spokojnie aż do granicy Ukrainy z Polską. Tam nasi pogranicznicy gapią się na bułgarską pannę nieszczęśliwą i niezaradną i pytają czemu ją panowie do Polski wwieźć chcą. Ona, wymalowana, wyfruzowana, nadmiernie pachnąca, od razu zdradza swój fach. A chłopaki:

– No, w celach … duszpasterskich …

Pogranicznicy z Tomaszowa rechoczą i drwią.

– W celach… duszpasterskich?

Andrzej z Jarkiem radzą, aby skontaktować się z księdzem Mietkiem. Skontaktowali się, potwierdziłem. Wjechali, Diana i Józef mają dwóch synów dzisiaj.

Czytam Ewangelię, ani razu Pan Jezus nie potępia panien zuchwałych, nieszczęśliwych i niezaradnych. Nierządnic. Niektóre z nich są dziś uznawane za święte. Będę się cieszył, jeśli zaraz za nimi dostanę się przed oblicze Pięknego Pana Boga, rzecz jasna ze wspomnianym biskupem.

Ewangelia

Jezus powiedział do arcykapłanów i starszych ludu:

«Co myślicie? Pewien człowiek miał dwóch synów. Zwrócił się do pierwszego i rzekł: „Dziecko, idź i pracuj dzisiaj w winnicy”. Ten odpowiedział: „Idę, panie!”, lecz nie poszedł. Zwrócił się do drugiego i to samo powiedział. Ten odparł: „Nie chcę”. Później jednak opamiętał się i poszedł. Który z tych dwóch spełnił wolę ojca?» Mówią Mu: «Ten drugi».

Wtedy Jezus rzekł do nich: «Zaprawdę, powiadam wam: Celnicy i nierządnice wchodzą przed wami do królestwa niebieskiego. Przyszedł bowiem do was Jan drogą sprawiedliwości, a wy mu nie uwierzyliście. Uwierzyli mu zaś celnicy i nierządnice. Wy patrzyliście na to, ale nawet później nie opamiętaliście się, żeby mu uwierzyć».

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.