KŁÓTNIE PRZEKLEŃSTWA  I EWANGELIA

Kazanie na niedzielę 10 września 2023

Bardzo często spotykam się z traktowaniem Ewangelii jako swoistego savoir – vivre, poradnika religijno-kulturalnego, przewodnika po przyzwoitości. Często okazuje się to przy spowiedzi. Ktoś – na przykład – mówi:

– Kłóciłem się z żoną …

– Ze swoją? – upewniam się

– No tak …

– A to dobrze, to znaczy, że jeszcze wam na czymś zależy, że jesteście w dialogu.

Taka jest prawda, jak małżeństwa czy związki  nie kłócą się, najczęściej oznacza to, że zaraz się rozchwieją albo i rozpadną. Kłótnie są niezbywalnym składnikiem  miłości. Jasne, należy ich unikać. Znajomy profesor psychologii wykładał „Zasady konstruktywnej kłótni małżeńskiej”, wykładał, studenci słuchali z zachwytem. A profesor przy kawie oświadczał spokojnie:

– Wiesz, to jest dobre do wykładania. I kompletnie nie do zrealizowania. Żadna z moich kłótni z małżonką nie była konstruktywna.

Podobnie jest z przeklinaniem, ktoś mówi, że przeklinał, a to komputer, bo się zawiesił, a to samochód bo rozkraczył się na skrzyżowaniu. Zwykle doradzam, żeby kląć jeśli przynosi to ulgę. I broń Boże, nigdy nie przeklinać ludzi, samochody i komputery do woli i kwieciście.

To, co mówi dziś Chrystus w Ewangelii nie jest przepisem na oskarżanie innych ani receptą na zgodę ze wszystkimi ludźmi. Jest wezwaniem do podjęcia odpowiedzialności za bliskich i dalszych ludzi, z którymi idziemy przez życie, z miłością i zrozumieniem. To wezwanie do budowania wspólnoty, więzi, pokonywania splending isolation i odkrywania, że w ludzkich relacjach realizuje się nasze zbawienie. Nawet jak się pokłócimy czy siarczyście zaklniemy.

Dobrej, radosnej niedzieli, siostry i bracia.

Ewangelia:

Jezus powiedział do swoich uczniów:

«Gdy brat twój zgrzeszy przeciw tobie, idź i upomnij go w cztery oczy. Jeśli cię usłucha, pozyskasz swego brata. Jeśli zaś nie usłucha, weź z sobą jeszcze jednego albo dwóch, żeby na słowie dwóch albo trzech świadków oparła się cała sprawa. Jeśli i tych nie usłucha, donieś Kościołowi. A jeśli nawet Kościoła nie usłucha, niech ci będzie jak poganin i celnik.

Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, cokolwiek zwiążecie na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążecie na ziemi, będzie rozwiązane w niebie.

Dalej, zaprawdę, powiadam wam: Jeśli dwóch z was na ziemi zgodnie o coś prosić będzie, to wszystko otrzymają od mojego Ojca, który jest w niebie. Bo gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich».

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.