DUSZA SZUKA PRZYJACIÓŁ I KOCHA

Kazanie na niedzielę 3 września 2023

Cóż bowiem za korzyść odniesie człowiek, choćby cały świat zyskał, a na swej duszy szkodę poniósł? Wiem, te słowa nie poruszą nas, zwłaszcza Polaków, od dawna bawimy się w „zyskiwanie całego świata”, a szkody na duszy? Szkody na duszy?

Nie pretenduję do roli Piotra Skargi, mam jednak pewność, że jako naród coraz bardziej degenerujemy się i właściwie pędzimy ku smutnej katastrofie, wcielamy się w główne role bohaterów „Wielkiego Żarcia” https://www.filmweb.pl/film/Wielkie+%C5%BCarcie-1973-35184, polecam.

W ub. roku w Polsce urodziło się 305.000 dzieci, a prawie 450.000 Polaków zmarło. Wskaźnik dzietności mamy najniższy od końca drugiej wojny światowej. Liczba osób chorobliwie otyłych rośnie w Polsce dramatycznie, najbardziej wśród kobiet. Mogę tu mnożyć statystyki.

Teraz o rządach, wszystkich od ponad 34 lat, od r. 1989. Jeśli możemy porównać rządy do roli wychowawców mających pod opieką naród, to nadal trwa festiwal kukiełek, przywódców nie mamy, graczy coraz to nowych i słabszych owszem. Wychowywanie dziecka poprzez kupowanie jego kaprysów jest sromotnie zgubne – 500 plus, 800 plus, nowe emerytury. Skutek? Coraz mniej dzieci i coraz więcej otyłych. Można też władzę rodzicielską czy opiekuńczą sprawować poprze skłócanie dzieci, to się udaje całej naszej elicie politycznej.

I o duszy na koniec, duszę ocalamy jeśli pielęgnujemy przyjaźnie i kochamy gorąco.

Ewangelia

Jezus zaczął wskazywać swoim uczniom na to, że musi udać się do Jerozolimy i wiele wycierpieć od starszych i arcykapłanów oraz uczonych w Piśmie; że będzie zabity i trzeciego dnia zmartwychwstanie. A Piotr wziął Go na bok i począł robić Mu wyrzuty: «Panie, niech Cię Bóg broni! Nie przyjdzie to nigdy na Ciebie». Lecz On odwrócił się i rzekł do Piotra: «Zejdź Mi z oczu, szatanie! Jesteś Mi zawadą, bo nie myślisz po Bożemu, lecz po ludzku».

Wtedy Jezus rzekł do swoich uczniów: «Jeśli ktoś chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje. Bo kto chce zachować swoje życie, straci je; a kto straci swe życie z mego powodu, znajdzie je. Cóż bowiem za korzyść odniesie człowiek, choćby cały świat zyskał, a na swej duszy szkodę poniósł? Albo co da człowiek w zamian za swoją duszę?

Albowiem Syn Człowieczy przyjdzie w chwale Ojca swego razem z aniołami swoimi i wtedy odda każdemu według jego postępowania».

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.