DOBRY ADRES DO PANA JEZUSA

Kazanie na niedzielę 27 sierpnia 2023

Piotr, bohater dzisiejszej Ewangelii był trochę szalony, w dzisiejszych kategoriach. Odważył się  chodzić po jeziorze, choć nie umiał pływać, chciał budować namiot dla Jezusa (i Eliasza i Mojżesza) i rzucił się z jednym mieczem na strażników pilnujących uwięzionego Mistrza.

I chyba dzięki temu szaleństwu bez wahania wyznał, że Jezus jest Synem Bożym, Zbawicielem. Jego wiara była aktem szaleństwa, bo przecież widział, że Jezus jadł, pił, chodził na wesela i pogrzeby, bywał głodny i poirytowany, zdarzały Mu się drzemki i chwile wzburzenia. Po prostu normalny człowiek!  I w Nim Piotr odkrył Boga. Nie mamy innej drogi do odkrycia Pana Boga, mamy obok siebie ludzi. Dobrych i mądrych, złych i nie całkiem mądrych, spóźnialskich i perfekcjonistów, wesołych i ciągle narzekających. Czarnoskórych i żartownisiów, spokojnych i choleryków.

Dziękuję Ci Panie Jezu, że odkrywam Ciebie w nich.

Ewangelia

Gdy Jezus przyszedł w okolice Cezarei Filipowej, pytał swych uczniów: «Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego?»

A oni odpowiedzieli: «Jedni za Jana Chrzciciela, inni za Eliasza, jeszcze inni za Jeremiasza albo za jednego z proroków».

Jezus zapytał ich: «A wy za kogo Mnie uważacie?»

Odpowiedział Szymon Piotr: «Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego».

Na to Jezus mu rzekł: «Błogosławiony jesteś, Szymonie, synu Jony. Albowiem nie objawiły ci tego ciało i krew, lecz Ojciec mój, który jest w niebie. Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr, czyli Opoka, i na tej opoce zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą. I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie».

Wtedy surowo zabronił uczniom, aby nikomu nie mówili, że On jest Mesjaszem.

Mt 16, 13 – 20

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.