PRZYSIĄDŹ PRZY NAS MARIO

Kazanie na MB Częstochowską sobota 26 sierpnia 2023

Pozdrowię dzisiaj Matkę Bożą we Lwowie, przed Jej obrazem, czczonej tutaj jako Matka Boża Łaskawa (Śliczna Gwiazda Lwowa), tu w 1656 r. Jan Kazimierz złożył słynne Śluby, zresztą nie wypełnione. Złośliwi mawiają, że nie mogło być inaczej, wszak król ślubował 1 kwietnia …

Tak, mamy prawo wierzyć w bliskość Marii, bliskość z nami, z naszym rodzinami i naszym narodem. Jeszcze bardziej jednak wierzę, że Maria jest dziś blisko tych swoich dzieci, które doznają cierpień i dramatów. Tak ja była blisko tych nierozgarniętych ewangelicznych nowożeńców, blisko swojego Syna na Golgocie i blisko apostołów zalęknionych po śmierci Mistrza.

Zatem, dziś Maria najbliżej jest ginących na froncie żołnierzy ukraińskich, ale i rosyjskich, płacze razem z owdowiałymi matkami po jednej i drugiej stronie, płacze z osieroconymi dziewczynkami i chłopcami po jednej i drugiej stronie. Płacze ze swoimi dziećmi w Afganistanie, Iraku, Syrii i Jemenie, wszędzie gdzie człowiek  rozpala płomienie zła i zbrodni. Jak tam jest aktualne westchnienie – Módl się za nami grzesznymi, teraz i w godzinę śmierci naszej! Na razie, śmierci Waszej, ukraińskiej, rosyjskiej, arabskiej.

Jesteś Matko teraz blisko Ukrainy, ale i nas przytul, każdego z nas Polkę i Polaka, mocniej biednego ale i bogatego nie pomiń, usiądź przy naszym stole ale i przy dykcie na działkach, gdzie bezdomni grillują to, co zamożniejsi zostawili pod Biedronką. I Przy wszystkich pijanych przysiądź, no i przy co drugim trzeźwym.

Matko, co masz twarzy wiele, która wszystko rozumiesz.

Ewangelia

W Kanie Galilejskiej odbywało się wesele i była tam Matka Jezusa.

Zaproszono na to wesele także Jezusa i Jego uczniów. A kiedy zabrakło wina, Matka Jezusa rzekła do Niego: «Nie mają wina».

Jezus Jej odpowiedział: «Czyż to moja lub Twoja sprawa, Niewiasto? Czy jeszcze nie nadeszła godzina moja?»

Wtedy Matka Jego powiedziała do sług: «Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie».

Stało zaś tam sześć stągwi kamiennych przeznaczonych do żydowskich oczyszczeń, z których każda mogła pomieścić dwie lub trzy miary.

Jezus rzekł do sług: «Napełnijcie stągwie wodą». I napełnili je aż po brzegi.

Potem powiedział do nich: «Zaczerpnijcie teraz i zanieście staroście weselnemu». Ci więc zanieśli.

Gdy zaś starosta weselny skosztował wody, która stała się winem – a nie wiedział, skąd ono pochodzi, ale słudzy, którzy czerpali wodę, wiedzieli – przywołał pana młodego i powiedział do niego: «Każdy człowiek stawia najpierw dobre wino, a gdy się napiją, wówczas gorsze. Ty zachowałeś dobre wino aż do tej pory».

Taki to początek znaków uczynił Jezus w Kanie Galilejskiej. Objawił swoją chwałę i uwierzyli w Niego Jego uczniowie.

(J 2,1 – 11)

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.