UWIĘZIENI W SYSTEMIE

Sobota 12 sierpnia 2023

Wyprodukowanie litra czystego spirytusu to koszt ok. 4 zł, czterech złotych. Z tego można zrobić 4 butelki średniej jakości wódki, sprzedawanej po minimum za 20 zł. Proszę sobie samemu wyliczyć ile złotych zostaje w kieszeniach producentów i państwa, które strzeże monopolu. Podobne proporcje dotyczą papierosów.

Macie samochody? Brawo, gratuluję. Koszt produkcji nowego samochodu niezłej marki nie przekracza 20 000 złotych. Za ile możecie kupić go w salonach? Wiem to od przyjaciela, który sprzedaje dobre samochody. I teraz wyobraźcie sobie, że na nasz rynek wchodzą samochody w cenie niewiele wyższej niż koszt produkcji. To nie fantazje, ale być może najbliższa przyszłość! Wszyscy będziemy jeździć mercedesami? Czemu nie, są tanie w produkcji.

Piszę to, ponieważ żyjemy w systemach fikcji. Pijemy kawę w kawiarniach płacąc po sześć czy dziewięć złotych za małą czarną, której koszt nie przekracza złotówki, tak samo jest w przypadku piwa.

Nie jestem liberałem czy libertanianinem, podaję jedynie suche dane. Jednak ten system, który nas osaczył, godny jest upadku, oby jak najszybciej.

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.