CHYBA SIĘ NIE UŚMIECHAM GŁUPIO

Poniedziałek 31 lipca 2023

Szast-prast i po lipcu, a przecież jeszcze nie tak dawno była młoda wiosna i mrozy z marca pamiętamy. A może to po styczniu zaraz był kwiecień a potem już lipiec? Szybko, szybko to wszystko się stało. I pięć miesięcy do końca roku tylko, zdaje się, że także zleci prędko.

My sobie tak liczymy od stycznia do grudnia, od wielu Ukraińców słyszę inną miarę mierzenia czasu – „Przed wojną to …” oraz „A jak się skończy wojna to …” Znam to metrum z domu rodzinnego, głównie z rozmów z dziadkami, operowali czterema okresami – przed wojną, w czasie wojny, po wojnie i „a teraz to …” Nie wiem dokładnie ile lat zawierał okres „po wojnie” i jak zamienił się w „a teraz to”.

Poniedziałki są znakomitymi dniami do nowego startu, można w końcu porzucić grzechy lenistwa i nieumiarkowania w jedzeniu i piciu, nawet wyrzec się bóstwa o imieniu Weekend. Zamykamy rozdział z poprzedniego tygodnia i całego miesiąca. I hurra! Hurra! Od rana z radością witamy dzieci, rodziców i małżonków, może nawet robimy im małe niespodzianki? Hmm? Po co jeść czerstwe bułki z soboty, kiedy piekarnie już mają  świeże, chrupiące rogale?

I można zakończyć ten lipiec Manifestacją Uśmiechu. Mnie tak napadło kilka lat temu, chyba w czerwcu, na pewno był poniedziałek. Szedłem ulicą w centrum Lublina i uśmiechałem się do przechodzących ludzi. Minąłem akurat dwie panie i zanim zdołałem się oddalić, dosłyszałem jeszcze: „Widziałaś jak ten facet się głupio uśmiechał?!” Panie weszły zaraz potem do banku, pewnie tam pracowały (ten fakt nie zmienia mojego dobrego zdania o pracownikach sektora finansowego!). Przysięgam, nie uśmiechałem się głupio! W moim przekonaniu rozdawałem promienne i radosne uśmiechy, ale być może w banku było akurat szkolenie z zakresu „Zachowania mimiczne klientów a perspektywy pozyskiwania kredytobiorców”, i od razu przepadłem.

Tak czy inaczej, nadrabiamy ostatnie siedem miesięcy!

Chyba się nie uśmiecham głupio, na zdjęciu z moją siostrą z kurdyjskiego Erbilu, to uśmiech serdeczny.

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.