DZIŚ POZDRAWIAMY RODZEŃSTWO!

Sobota 29 lipca 2023

Od dwóch lat 29 lipca mamy swoisty Dzień Rodzeństwa. Konkretnie świętego rodzeństwa, Marty (tej, która krzątała się), Marii (która słuchała)  i ich brata Łazarza, wskrzeszonego przez Pana Jezusa. Z radością pozdrówcie dziś swoje rodzeństwo, w przypadku jedynaków można to dalsze (wujeczne czy cioteczne, jak się dawniej mawiało).

Nie mogę też pominąć rodzeństwa, sióstr i braci z Ukrainy, tak to rodzeństwo, choć przybrane (nie przyrodnie!), to prawdziwe i piękne. Jak ktoś ma fantazję, niech pozdrawia. Duże rodzeństwo PL – UA na zdjęciu.

I jeszcze do Marty wrócę, usłyszała po śmierci swojego brata słowa, które do dziś buzują ogromną nadzieją dla każdego kto styka się ze śmiercią bliskich lub stoi w obliczu własnej – „Kto we Mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie. Każdy, kto żyje i wierzy we Mnie, nie umrze na wieki. Wierzysz w to?”.

Kilka razy uczestniczyłem w pogrzebach młodych ukraińskich żołnierzy, we Lwowie nabożeństwo odbywa się zwykle w kościele garnizonowym (dawnym jezuitów), potem trumna zatrzymuje się przed ratuszem i wybrzmiewa Silenzio na trąbkę.

„Kto we Mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie. Każdy, kto żyje i wierzy we Mnie, nie umrze na wieki. Wierzysz w to?”. W świecie pełnym pustych i nic nie wartych słów warto brać do serca te, które mają najgłębszy sens. I to daje radość na dzisiaj i każdy dzień.

Ewangelia

Wielu Żydów przybyło do Marty i Marii, aby je pocieszyć po utracie brata. Kiedy Marta dowiedziała się, że Jezus nadchodzi, wyszła Mu na spotkanie. Maria zaś siedziała w domu. Marta więc rzekła do Jezusa: «Panie, gdybyś tu był, mój brat by nie umarł. Lecz i teraz wiem, że Bóg da Ci wszystko, o cokolwiek byś prosił Boga».

Rzekł do niej Jezus: «Brat twój zmartwychwstanie».

Marta Mu odrzekła: «Wiem, że zmartwychwstanie w czasie zmartwychwstania w dniu ostatecznym».

Powiedział do niej Jezus: «Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto we Mnie wierzy, to choćby umarł, żyć będzie. Każdy, kto żyje i wierzy we Mnie, nie umrze na wieki. Wierzysz w to?»

Odpowiedziała Mu: «Tak, Panie! Ja mocno wierzę, że Ty jesteś Mesjasz, Syn Boży, który miał przyjść na świat».

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.