PIĘKNA PRZYJAŹŃ OBY TRWAŁA

Poniedziałek 10 lipca 2023

W języku polskim większość nazw państw ma formę kobiecą – ta Polska, ta Ukraina, ta Francja, ta Hiszpania, itd. Są też – te Czechy, te Niemcy, te Włochy, itd. Rzadko bardzo jest „ten” – ten Luksemburg, ten Lichtenstein i odległe już od nas – ten Salwador i ten Singapur, itd. I, oczywiście, ten … Związek Radziecki.

Pisałem dwa miesiące temu chyba, że 11 lipca, rocznica tragedii na Wołyniu, może być wykorzystywana – i jest – dla celów politycznych. W moim przekonaniu proces pojednania polsko – ukraińskiego, w wykonaniu naszego i ukraińskiego narodu, zdecydowanie wyprzedził gesty polityków. Sąsiedzi mają trudne chwile, dobrze jest, gdy próbują żyć zgodnie i przyjaźnie.

Cieszę się, że w przededniu rocznicy Wołynia, możemy powiedzieć, że od ponad roku budujemy już siostrzaną, dobrą przyszłość. Dwie siostry, Ukraina i Polska. Piękna, wymarzona przyjaźń. Na zdjęciu – miesiąc temu przekazaliśmy skaner żył naszym przyjaciołom w Ukrainie, w Stanisławowie albo Iwano – Frankiwsku, wspaniale opiekującym się nieuleczalnie chorym w swoim okrę

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.