ZWYCIĘSTWO NAD LĘKAMI

Kazanie na niedzielę 25 czerwca 2023

Przyznaję, że ilekroć widzę wróble – teraz najczęściej podobne do nich mazurki, bo populacja wróbli maleje – przychodzi mi na myśl dzisiejsza ewangelia. Ptaki nie mają mieszkań i domów (poza czasem lęgów), nie budują biur i urzędów, niestraszna im inflacja i wzrost cen paliw, jeśli się czegoś lękają to drapieżników i ludzi.

My mamy wiele strachów, tych powszednich o zdrowie i wydatki i tych nadzwyczajnych, jak ten ruski, wojenny, okrutny. Ostatnio, ilekroć jestem w Ukrainie, rozlegają się syreny alarmowe, ostrzegające przed możliwymi bombardowaniami. Nie zauważyłem jednak, aby wywoływały one panikę czy popłoch. Zaryzykuję stwierdzenie, że Ukraińcy obudzili w sobie podstawową wiarę w Bożą opiekę.

Nie bójcie się! Siostry i bracia, będą nas napadać pokusy lęku i  strachu, tak, to są pokusy, które próbują zburzyć nasz spokój i radość życia. Nie bójcie się! Każdy wróbel i każdy z nas, jesteśmy w Bożej opiece.

Ewangelia:

Jezus powiedział do swoich apostołów:

«Nie bójcie się ludzi! Nie ma bowiem nic skrytego, co by nie miało być wyjawione, ani nic tajemnego, o czym by się nie miano dowiedzieć. Co mówię wam w ciemności, powtarzajcie w świetle, a co słyszycie na ucho, rozgłaszajcie na dachach.

Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, lecz duszy zabić nie mogą. Bójcie się raczej Tego, który duszę i ciało może zatracić w piekle. Czyż nie sprzedają dwóch wróbli za asa? A przecież bez woli Ojca waszego żaden z nich nie spadnie na ziemię. U was zaś policzone są nawet wszystkie włosy na głowie. Dlatego nie bójcie się: jesteście ważniejsi niż wiele wróbli.

Do każdego więc, kto się przyzna do Mnie przed ludźmi, przyznam się i Ja przed moim Ojcem, który jest w niebie. Lecz kto się Mnie zaprze przed ludźmi, tego zaprę się i Ja przed moim Ojcem, który jest w niebie».

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.