JAN NIESPODZIANKA DLA KAŻDEGO

Катерина, Йосип, Анна,  Іван

Kazanie na sobotę 24czerwca 2023

Mam wielką sympatię dla imion teoforycznych, czyli takich, które zawierają w sobie „Boga”, bezpośrednio bądź pośrednio. Z żeńskich np. Elżbieta, Ewa, Maria, Irena, Anna, Katarzyna czy Renata. Z męskich – też tylko kilka przykładowych – Michał, Rafał, Andrzej, Józef, Piotr, Krzysztof.

I oczywiście patron dzisiejszy – Jan, „Bóg jest łaskawy”. Iluż ja znam Janów! W różnej wersji Iwan, John, Jean, Giovanni, Juan, Johann, Johannes, Joao (portugalski).

I zawsze św. Jan (dzisiaj Chrzciciel) kojarzy mi się z niespodziankami, które ma dla nas Pan Bóg. A każda  Jego niespodzianka jest dobra, piękna i radosna! I może przyjść dzisiaj.

Piszę te słowa we Lwowie, gdzie jestem z misją solidarnościową u naszych ukraińskich partnerów. Dwukrotnie już rozległ się – piątek wieczór – alarm ostrzegający przed rakietami. Niech ten dźwięk dociera do głów tych, którzy mogą przerwać tę wojnę.

A najlepsze myśli przesyłam dziś do przyjaciół z Ukrainy –

Катерина, Йосип, Анна,  Іван. Jedna z ukraińskich Katarzyn na zdjęciu z synem.

Ewangelia na dzisiaj:

Dla Elżbiety nadszedł czas rozwiązania i urodziła syna. Gdy jej sąsiedzi i krewni usłyszeli, że Pan okazał jej tak wielkie miłosierdzie, cieszyli się z nią razem.

Ósmego dnia przyszli, aby obrzezać dziecię, i chcieli mu dać imię ojca jego, Zachariasza. Ale matka jego odpowiedziała: «Nie, natomiast ma otrzymać imię Jan».

Odrzekli jej: «Nie ma nikogo w twoim rodzie, kto by nosił to imię».

Pytali więc na migi jego ojca, jak by chciał go nazwać. On zażądał tabliczki i napisał: «Jan będzie mu na imię». I zdumieli się wszyscy.

A natychmiast otworzyły się jego usta i rozwiązał się jego język, i mówił, błogosławiąc Boga.

Wtedy strach padł na wszystkich ich sąsiadów. W całej górskiej krainie Judei rozpowiadano o tym wszystkim, co się zdarzyło. A wszyscy, którzy o tym słyszeli, brali to sobie do serca i pytali: «Kimże będzie to dziecię?» Bo istotnie ręka Pańska była z nim.

Chłopiec zaś wzrastał i umacniał się na duchu, a żył na pustkowiu aż do dnia ukazania się przed Izraelem.

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.