KTO MA WYP… Z LUBLINA

Piątek 23 czerwca 2023

Czy powiedzieliście kiedykolwiek jakiemuś uchodźcy w Lublinie – „Wyp…. Stąd?” Mam nadzieję, że  nie. Czy słyszeliście kiedyś w Lublinie, żeby Polak, lublinianin, zwrócił się tak do kogoś z Bliskiego Wschodu? Mam nadzieję, że  nie. Ja jednak usłyszałem dwa dni temu.

Na zdjęciu figuruję w towarzystwie uchodźców z kilku krajów, którzy ostatnio gościli w Lublinie. W środku, na tle UNHCR, jest Negin, Iranka, która uciekła ze swojej ojczyzny i teraz sama pomaga uchodźcom ze swojego kraju w Atenach. Obok jest Sharifa, Afganka, obecnie wspierająca swoich rodaków szukających schronienia w Bolonii, we Włoszech. Są tu jeszcze wspaniali ludzie z UNHCR, z Włoch, Niemiec i goście z Ukrainy.

Odprowadzałem wieczorem na miejsce noclegu wspomniane wyżej panie z Iranu i Afganistanu. I wtedy usłyszały, trochę po polsku, trochę po angielsku, że mają właśnie wyp … z Lublina i Polski, bo są brudne, bo są muzułmankami i nie ma tu dla nich miejsca. Od Polaka, w garniturze, z teczką. Udało mi się go przepłoszyć.

Panie były po raz pierwszy w Polsce i Lublinie. Mam nadzieję, że zapamiętają bardziej ciepłe słowa od lubelskiej młodzieży, która słuchała ich wcześniej podczas spotkania w ramach Dnia Uchodźcy 2023.

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.