PO PRZYZWOITEJ STRONIE

Piątek 2 czerwca 2023

Kilka kobiet, które z płaczem odprowadzały Jezusa w drodze na miejsce egzekucji, zapewne nie miało świadomości, że przejdą do historii jako Płaczące Niewiasty. Podobnie rolnik wracający ze swojego pola, Szymon z Cyreny, nie przypuszczał, że uczestniczy w przełomowym dla historii wydarzeniu (trochę przymuszony przez żołnierzy rzymskich).

Zarówno bezimienne jerozolimskie kobiety jak i Szymon zrobili to, co mogli, aby trochę ulżyć cierpiącemu człowiekowi. Byli zwykłymi ludźmi, zachowali się po ludzku. Na tle ich postaw, rozgrywki pomiędzy Sanhedrynem, Herodem i Piłatem wokół Jezusa wydają się kompletnie niegodne i haniebne. Choć postaci też przeszły do historii, nie są stawiane za wzór, przeciwnie podawane są dla przestrogi.

Patrzę na nasze zachowania wobec Ukrainy i Ukraińców przez te kilkanaście ostatnich miesięcy. Większość z nas zachowała się po ludzku, na różne sposoby pomogliśmy i pomagamy. I przechodzimy do historii – na razie może jeszcze nieświadomi wagi naszej pomocy – jako ci, którzy pozytywnie zdali egzamin z człowieczeństwa. Widzę też, niestety narastające, akcje antyukraińskie, często rodzące się w kręgach mających się za narodowe. Te akcje też przejdą do historii. Przeciw Jezusowi wystąpili także „narodowcy”, zdawało im się, że usuwając Jezusa, przysługują się dobrze swojemu narodowi.

Warto przechodzić do historii, stając po przyzwoitej stronie.

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.