WOJNA RELIGIJNA Z MIŁOŚCIĄ W TLE

Wtorek 16 maja 2023

Wacław jest poważnym starszym panem w stałym, trwającym już wiele lat, konflikcie z żoną.  I jest to konflikt na tle religijnym. Żona lubi chodzić do kościoła, nie tylko na msze ale i na wszystkie nabożeństwa, lubi także modlić się i to długo. Natomiast Wacław do kościoła zagląda tylko w niedziele, wybiera msze bez kazania (są takie!) i bez śpiewów, najczęściej trafia do zakonników „bo nie przynudzają”. Wacław nie lubi się modlić, a przynajmniej tak jak żona. Twierdzi, że codziennie odmawia litanię do wszystkich świętych, bo jest krótka i na temat. „Wszyscy święci, módlcie się za nami! – i po litanii. Po co każdego wzywać po imieniu i tracić czas?

Do spowiedzi pan Wacław chodzi raz w roku i nie rozumie dlaczego jego bezgrzeszna żona lata do konfesjonału co miesiąc. Kiedy żona nastaje, aby chodził częściej, prosi panią Zofię, aby mu pokazała, gdzie w Piśmie Świętym tak napisano. Dobrze wie, że nigdzie.

Co jakiś czas pani Zofia usiłuje mnie zaangażować w „nawracanie” męża. Jak zapewne przeczuwacie, migam się od tego jak mogę, przy okazji zachwalam celibat, ale bez przesady.

Siostry i bracia, miłujcie się wzajemnie, tak jak Wacław z Zofią. Wszystko inne jest kwestią bardzo drugorzędną.

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.