OPOWIEŚĆ O CUDACH DUCHA

Kazanie na niedzielę 14 maja 2023

Wiele razy byłem w sytuacjach, kiedy czułem się bezsilny, rozbity, głupi, bezradny i zagubiony. Wychodziłem z nich zwykle bez jakichś większych strat. Nie było to jednak moją zasługą. Jestem pewien, że wyprowadzał mnie z nich Paraklet, Duch Święty. Paraklet – pomocnik, obrońca, wspomożyciel, doradca.

Dla mnie Duch Święty nie jest odległą opowieścią o cudownych dziełach w Wieczerniku i w pierwszych latach chrześcijaństwa. Otrzymałem Duch Świętego w chwili chrztu, w czasie bierzmowania, otrzymuję Go w każdej Mszy Świętej i modlitwie.

Nigdy jednak ten Duch nie spadł na mnie z nieba, zawsze Jego rada, pomoc, obrona, wsparcie, przychodziły albo od ludzi albo gdzieś z głębi moich myśli, z duszy.

Bardzo dobrze wiem też, że mogę sam nieść ludziom pocieszenie, wsparcie, pomoc, dobrą radę, czasem kogoś obronić i wzmocnić. Mam nadzieję, że Duch Święty posługuje się mną, pomimo mojej grzeszności, słabości i bezsilności.

W pewnym sensie uczestniczę właśnie w misji Parakleta, razem z lubelskimi wolontariuszami. Spotykamy się z młodzieżą w ukraińskim Drohobyczu, pomagamy jej spojrzeć z nadzieją w przyszłość i zachęcamy do budowania Nowej Ukrainy. Wcześniej takie spotkania mieliśmy w Żytomierzu i Iwano – Frankowsku. Tworzymy Ukraińsko – Polską Młodzieżową Akademię Obywatelską. Ufam, że niedługo ci młodzi ludzie będą też mnożyć nadzieję, skutecznie pomagać innym i tworzyć wspólnoty solidarności.

To zresztą może robić każdy z nas, dzisiaj. Nieść radę, pocieszenie, wsparcie, obronę i nadzieję.

Ewangelia

Jezus powiedział do swoich uczniów:

«Jeżeli Mnie miłujecie, będziecie zachowywać moje przykazania. Ja zaś będę prosił Ojca, a innego Parakleta da wam, aby z wami był na zawsze – Ducha Prawdy, którego świat przyjąć nie może, ponieważ Go nie widzi ani nie zna. Ale wy Go znacie, ponieważ u was przebywa i w was będzie.

Nie zostawię was sierotami. Przyjdę do was. Jeszcze chwila, a świat nie będzie już Mnie widział. Ale wy Mnie widzicie; ponieważ Ja żyję i wy żyć będziecie. W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was.

Kto ma przykazania moje i je zachowuje, ten Mnie miłuje. Kto zaś Mnie miłuje, ten będzie umiłowany przez Ojca mego, a również Ja będę go miłował i objawię mu siebie».

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.