RADOŚĆ NIEPOLICZALNA

Sobota 13 maja 2023

Smartfony i laptopy nie pozwalają nam myśleć, niektórzy kraczą, że wkrótce sztuczna inteligencja w ogóle zastąpi procesy wnioskowania, analizowania i rozumowania. A weekendy zwalnia nas z myślenia jeszcze grillowanie i piwkowanie.

Ośmielę się jednak zaproponować zachętę św. Pawła: Trzeba odnawiać się duchem w myśleniu i przyoblec człowieka nowego (w liście do Efezjan).

Odnawiać się duchem w myśleniu! Nikt z was pewnie nie siądzie i nie zmusi się do rozmyślania, zaraz jakiś sms przypomni o swojej roli. Można jednak pójść na spacer i spróbować policzyć wszystkie liście na pierwszym napotkanym drzewie. Jak wiele ta próba nauczyć może o bezgranicznej fantazji Pana Boga, bez którego nie byłoby ani jednego liścia. A ile jest liści na tym drzewie? Dokładnie tyle, ile potrzeba, ani jednego za dużo ani pół za mało!  Co więcej, żaden z liści nie jest taki sam, każdy jest inny, jak się dobrze popatrzy, to widać, który jest bardziej zielony od sąsiedniego.

Piszę o liściach, choć równie dobrze mógłbym tu zachęcać do słuchania symfonii opon przejeżdżających szybko samochodów. Lepiej to Norwid ujął: „W tej powszedniości, ach jakże wiele mistycznych rzeczy nieodgadnionych”.

Kiedy zaprosimy Ducha do naszych myśli, świat staje się przeogromnie głęboki a życie zapierające dech od zachwytu, a my nowymi ludźmi, pełnymi niepoliczalnej  radości.

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.