W TEJ SAMEJ OWCZARNI

Kazanie na niedzielę 30 kwietnia 2023

Żyjemy, mamy co jeść, dach nad głową, ludzi przy sobie. Pamiętajmy jednak, że nie zawdzięczamy tego sami sobie. To wszystko mamy od Dobrego Pasterza, Pana Jezusa.

W Ukrainie, gdzie teraz przebywam z misją wolontariuszy z Lublina, rozgościła się piękna wiosna, jest zielono i kwieciście. Pięknie, ale cień wojny stale wisi nad krajem i w głowach ludzi.

W Żytomierzu od wojny współpracujemy z tamtejszą państwową strażą pożarną (DSNS) i fundacją Impuls. Część z tych ludzi zastaliśmy w sobotę przy tworzeniu siatek maskujących, na jeden czołg potrzeba siatki w rozmiarze 8 na 10 metrów. Cztery kobiety potrafią zrobić ją w pięć godzin. Z kolei „świecę okopową” (na jednym ze zdjęć) można wykonać w 2godziny, w okopie daje mdłe światło przez 8 godzin.

Podczas spotkania przekazaliśmy także tonę pomocy humanitarnej, żywność, środki higieniczne i duży generator prądu.

Pomimo tego, że Ukraina radzi sobie z rosyjską agresją, nadal potrzebuje naszej pamięci i oznak wsparcia. Odkryliśmy braterstwo z Ukraińcami, bardzo zbliżyliśmy się, jesteśmy w tej samej Bożej Owczarni.

Ewangelia:

Jezus powiedział:

«Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Kto nie wchodzi do owczarni przez bramę, ale wdziera się inną drogą, ten jest złodziejem i rozbójnikiem. Kto jednak wchodzi przez bramę, jest pasterzem owiec. Temu otwiera odźwierny, a owce słuchają jego głosu; woła on swoje owce po imieniu i wyprowadza je. A kiedy wszystkie wyprowadzi, staje na ich czele, owce zaś postępują za nim, ponieważ głos jego znają. Natomiast za obcym nie pójdą, lecz będą uciekać od niego, bo nie znają głosu obcych».

Tę przypowieść opowiedział im Jezus, lecz oni nie pojęli znaczenia tego, co im mówił.

Powtórnie więc powiedział do nich Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Ja jestem bramą owiec. Wszyscy, którzy przyszli przede Mną, są złodziejami i rozbójnikami, a nie posłuchały ich owce. Ja jestem bramą. Jeżeli ktoś wejdzie przeze Mnie, będzie zbawiony – wejdzie i wyjdzie, i znajdzie pastwisko. Złodziej przychodzi tylko po to, aby kraść, zabijać i niszczyć. Ja przyszedłem po to, aby owce miały życie, i miały je w obfitości»

(J 10,  1 – 10)

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.