PIĘKNE DO POWTARZANIA CODZIENNEGO

Sobota 29 kwietnia 2023

Czy może wkrótce zostać użyta bomba atomowa? Może. Bardzo bym tego nie chciał, pewnie i wy też. Niemniej prawdą jest, że jeśli raz coś się w historii już wydarzyło, może się powtórzyć. Użycie atomu (bezsensowne i wstydliwe dla Ameryki), przesunęło ten akt z rzeczy niemożliwych do możliwych, a zatem i powtarzalnych.

Po pierwszej wojnie światowej druga wydawała się niemożliwa, po drugiej ta trzecia wydaje się niemożliwa. Co jednak już raz się wydarzyło, może się … Ludobójstwo w formule holocaustu wydarzyło się w czasie drugiej wojny światowej i wydawało się niemożliwe już. Niestety dokonało się (na mniejszą skalę) w Rwandzie, Bośni, Kambodży.

Dobrze, teraz bardziej optymistycznie. Potężne cesarstwo rzymskie rozpadło się w proch, potem kilka innych, dwudziesty wiek zmiótł z mapy świata prawie wszystkie imperia. To, co się raz wydarzyło, może się powtórzyć. I powtórzy się ze współczesną Rosją, bardzo na to czekamy. Najlepiej, jakby już jutro to się zaczęło.

I na koniec. Mamy w swoich życiorysach trudne i piękne historie. Uważajmy, aby te trudne nie powracały, a piękne mnożyły się codziennie. To, co się raz wydarzyło, może się powtórzyć. Z martwych powstał Chrystus, to może się powtórzyć. Tym razem z nami w rolach głównych. Powtórzy się na pewno.

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.