PŁASZCZEM ELIZUSZA UDERZ JESZCZE RAZ

Środa 22 marca 2023

Jeszcze trochę czasu zostało do świętowania z martwych wstania, tego Chrystusowego i naszego. Jeśli do czegoś chciałbym was zachęcić, to sięgnijcie po płaszcz Elizeusza, a właściwie Eliasza.

Eliasz, prorok Starego Testamentu miał przy sobie cudowny płaszcz, uderzał nim w rzekę Jordan, a ta rozstępowała się i można było suchą stopą przejść bezpiecznie po dnie. Ten płaszcz Eliasz ofiarował koledze po fachu, imieniem Elizeusz, całą historię wklejam na końcu. Elizeusz, mając już cudowne narzędzie w ręku postanowił je wypróbować i uderzył z całą siłą w wody rzeki. I co? I lipa! Wody ani drgnęły, zdawało się, że trzeba będzie budować most. Ale Elizeusz zawołał wtedy do Boga i ponownie uderzył płaszczem w Jordan. Zadziałało, rzeka rozdzieliła się na dwie części, mostu nie było sensu budować, swobodnie dało się przejść suchym korytem.

Mamy swoje problemy, grzechy, trudne sprawy, zagmatwane historie życiowe, Jordany do przejścia, coś tam robimy, aby sobie poradzić. Najczęściej nie udaje się, zatem rezygnujemy. Szkoda, bo powinniśmy uderzyć jeszcze raz. Wezwać pomocy Pana Boga i uderzyć jeszcze raz! Elizeusz za drugim razem odkrył w sobie moc Bożą, bo nie płaszcz był tu istotny, ale to, czyją mocą uderzał. Za pierwszym razem zrobił to swoimi siłami, za drugim już Bożą siłą.

Płaszcz Elizeusza mamy wszyscy, od chwili chrztu i bierzmowania, w naszych sercach jest moc Bożego Ducha. Problemy, grzechy, trudne rzeczy, złe historie, tak, to część naszych biografii. Możemy je odmienić. Moja zachęta jest taka, uderz jeszcze raz! Zawołaj Boga i uderz jeszcze raz! Zadziała!

Historia płaszcza Elizeusza

Kiedy Pan miał wśród wichru unieść Eliasza do nieba, szedł Eliasz z Elizeuszem z Gilgal.  Wtedy rzekł Eliasz do Elizeusza: «Zostańże tutaj, bo Pan posłał mnie aż do Betel». Elizeusz zaś odpowiedział: «Na życie Pana i na twoje życie: nie opuszczę cię!» Zatem przyszli do Betel. Wtedy uczniowie proroków, którzy byli w Betel, wyszli do Elizeusza i powiedzieli do niego: «Czy wiesz, że Pan dzisiaj zabierze pana twego wzwyż, ponad twą głowę?» On zaś odrzekł: «Również i ja to wiem. Milczcie!»  Wtedy powiedział do niego Eliasz: «Elizeuszu! Zostańże tutaj, bo Pan posłał mnie aż do Jerycha». On zaś odrzekł: «Na życie Pana i na twoje życie: nie opuszczę cię!» Weszli więc do Jerycha.  Wtedy uczniowie proroków, którzy byli w Jerychu, przybliżyli się do Elizeusza i powiedzieli do niego: «Czy wiesz, że Pan dzisiaj zabiera pana twojego wzwyż, ponad twą głowę?» On zaś odpowiedział: «Również i ja to wiem. Milczcie!»  Wtedy rzekł Eliasz do niego: «Zostańże tutaj, bo Pan posłał mnie aż do Jordanu». Elizeusz zaś odpowiedział: «Na życie Pana i na twoje życie: nie opuszczę cię!» I szli dalej razem.
A pięćdziesiąt osób z uczniów proroków poszło i stanęło z przeciwka, z dala, podczas gdy oni obydwaj przystanęli nad Jordanem. Wtedy Eliasz zdjął swój płaszcz, zwinął go i uderzył wody, tak iż się rozdzieliły w obydwie strony. A oni we dwóch przeszli po suchym łożysku. Kiedy zaś przeszli, rzekł Eliasz do Elizeusza: «Żądaj, co mam ci uczynić, zanim wzięty będę od ciebie». Elizeusz zaś powiedział: «Niechby – proszę – dwie części2 twego ducha przeszły na mnie!»  On zaś odrzekł: «Trudnej rzeczy zażądałeś. Jeżeli mnie ujrzysz, jak wzięty będę od ciebie, spełni się twoje życzenie; jeśli zaś nie [ujrzysz], nie spełni się». Podczas gdy oni szli i rozmawiali, oto [zjawił się] wóz ognisty wraz z rumakami ognistymi i rozdzielił obydwóch: a Eliasz wśród wichru wstąpił do niebios.  Elizeusz zaś patrzał i wołał: «Ojcze mój! Ojcze mój! Rydwanie Izraela i jego jeźdźcze». I już go więcej nie ujrzał. Ująwszy następnie szaty swoje, Elizeusz rozdarł je na dwie części  i podniósł płaszcz Eliasza, który spadł z góry od niego. Wrócił i stanął nad brzegiem Jordanu.
I wziął płaszcz Eliasza, który spadł z góry od niego, uderzył wody, <lecz one się nie rozdzieliły>. Wtedy rzekł: «Gdzie jest Pan, Bóg Eliasza?» I uderzył wody, a one rozdzieliły się w obydwie strony. Elizeusz zaś przeszedł środkiem.

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.