SKAZANI ZA BRAK MIŁOŚCI

Czwartek 23 marca 2023

Przynajmniej połowa więźniów znalazła się za kratkami z powodu braku miłości. Przynajmniej połowa. Nie prowadziłem sondaży ani badań w tej sprawie. Od ponad 30 lat spotykam się jednak z więźniami, tymi w zakładach karnych i tymi, co już wyszli na wolność. Mam za sobą tysiące spotkań z takimi osobami, mężczyznami i kobietami. Patrząc na więzienia, a odwiedziłem ich kilkadziesiąt w Polsce i zagranicą, chodzi mi po głowie myśl, żeby opatrzyć je napisem „Skazani za brak miłości”.

Spotkania z więźniami pozwalają mi twierdzić, że u źródeł wielu przestępstw i konfliktów z prawem jest brak doświadczenia miłości, głównie w dzieciństwie i młodości. Bez wgłębiania się w skomplikowane mechanizmy, oczywiste jest, że doznana przemoc, brutalność, odrzucenie, niezrozumienie, niewysłuchanie, obojętność, wykpiwanie, poniżanie i odpychanie, wcześniej czy później doprowadzą do zachowań, które wcześniej czy później podpadną pod paragrafy karne.

Piszę o tym deficycie miłości z poczuciem bezradności wobec wysublimowanych zapisów w różnych kodeksach, skrzętnie obliczających za co ktoś i na ile musi iść za kratki. Piszę, aby przypomnieć, że miłość jest największa.

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.