POLACY TEŻ NIESTETY POTRAFIĄ

Czwartek 9 lutego 2023

Wczoraj obchodzony był Dzień Walki z Handlem Ludźmi, za sprawą jednej z dawnych ofiar tego procederu, więcej o świętej niewolnicy Józefinie Bakhicie jest w linku na końcu wpisu.

Do niedawna handel z ludźmi kojarzył mi się z historiami odległymi. Nieco ponad miesiąc temu do naszego lubelskiego wolontariatu trafiło młode kolumbijskie małżeństwo z Bogoty. Najpierw jakiś pośrednik zwerbował ich do rzekomo intratnej pracy w Europie, przez Meksyk polecieli do Niemiec, a potem przewieziono ich do Łodzi. Tam odebrano im paszporty i zmuszono do pracy przez kilka miesięcy, oczywiście bez zapłaty. Wszystko jak w klasyce tego typu historii.

Andrea i Cesar pozostawili w Kolumbii dwójkę małych dzieci, to dla ich lepszej przyszłości zaryzykowali podróż do Europy. Jest mi jakoś ogromnie przykro, że to w moim kraju, Polsce Solidarności i Polsce papieskiej, znaleźli się ludzie zdolni do haniebnego czynu zniewolenia innych i bezwzględnego ich wykorzystania.

To pierwszy znany mi przypadek obecności ofiar handlu ludźmi w Lublinie, dlatego krok po kroku rozszyfrowujemy jaką pomoc mogą tutaj otrzymać, we wszystkich zagabywanych urzędach spotykamy się ze zdziwieniem i zakłopotaniem. Głowią się prawnicy, doradcy i specjaliści, na razie zdobyliśmy  pesele (przy nieformalnej pomocy życzliwych osób). Najważniejsze, że przybysze z Kolumbii są bezpieczni, ciepło ubrani i syci. Może trochę odmienimy ich rozczarowanie Polską.

Link do informacji o św.Jóżefinie:

http://www.siecbakhita.com/index.php/o-nas/sw-jozefina-bakhita

Na zdjęciu św. Józefina.

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.