Z PRZYNAGLENIEM

12 rocznica śmierci abpa Józefa Życińskiego

Piątek 10 lutego 2023

Żył przynaglany pragnieniem służby Bogu i ludziom w Kościele i poprzez Kościół: otwarty na wyzwania nowej ewangelizacji, na dialog ze współczesną kulturą, zatroskany o formację młodych, powołania kapłańskie i zakonne, aktywność misyjną, dialog ekumeniczny i międzyreligijny –  czytam to w rogito abpa Józefa Życińskiego, krótkim życiorysie umieszczonym w trumnie zmarłego hierarchy. Arcybiskup odszedł w czwartek 10 lutego 2011 r. w Rzymie.

Po dwunastu latach od tamtej chwili, w rozmowach z wieloma osobami, znającymi go, najczęściej pojawia się zwrot: Brakuje go! To zrozumiałe, zawsze odejście osoby, z którą czujemy się związani – ideowo, duchowo czy emocjonalnie – powoduje odczucie braku.

Pamiętam, jak po śmierci św. Jana Pawła II, Arcybiskup wyraził opinię, że „On swoją misję wypełnił, teraz jest czas na nas!” I tym się chyba chcę podzielić z Wami, czytelnikami Itinerarium – teraz jest czas na nas. Pięknie jest powspominać spotkania z Arcybiskupem, pięknie. Ale jeszcze piękniej jest w Jego duchu żyć, odważnie, w prawdzie i solidarności. I może z przynagleniem, bo czasy mamy bardzo wymagające.

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.