KOMU TAM ŻYCIE ROZŚWIETLAMY

Kazanie na niedzielę 5 lutego 2023

Światłem i solą jesteśmy, dobrze to brzmi w odniesieniu do ukraińskich wolontariuszy, których przygotowujemy w ten weekend do swojej służebnej roli. Pochodzą z Truskawca, Borysławia, Drohobycza, Sambora, Stebnyka i innych miejscowości z  ukraińskiego Podkarpacia. Bardzo zaangażowani ludzie, starsi i młodsi, całym sercem już oddani swoim potrzebującym rodakom. Cieszymy się, że jako lubelski wolontariat, możemy ich wspierać doświadczeniem, wiedzą i pomysłami.

A co z kazaniem na dzisiaj? Metafora światła i soli pozwala mi postawić sobie i wam pytanie o ludzi, za których jesteśmy odpowiedzialni. Kto dzięki nam jest trochę bardziej szczęśliwy, komu dzięki nam jest choćby odrobinę lepiej w życiu, komu przekazujemy swoją mądrość, kogo napominamy z umiarem (sól!). Jeśli na tej liście jest choćby jedna osoba, mamy szansę zbawienia. Bo zbawiamy się tylko wtedy jeśli komuś rozświetlamy życie i pięknie służymy.

Ewangelia

Jezus powiedział do swoich uczniów:

«Wy jesteście solą ziemi. Lecz jeśli sól utraci swój smak, czymże ją posolić? Na nic się już nie przyda, chyba na wyrzucenie i podeptanie przez ludzi.

Wy jesteście światłem świata. Nie może się ukryć miasto położone na górze. Nie zapala się też lampy i nie umieszcza pod korcem, ale na świeczniku, aby świeciła wszystkim, którzy są w domu.

Tak niech wasze światło jaśnieje przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie».

(Mt 5,13 – 16)

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.