W BETLEJEM BYDLĘTA NIE KLĘKAJĄ

Środa 7 grudnia 2022

Podczas Pasterki jednemu z kaznodziei – nie mnie od razu wyjaśniam – przydarzyła się pouczająca konwersacja. W tłumie wiernych stała pani, była na świątecznej przepustce z pobytu w zakładzie psychiatrycznym, zdiagnozowano u niej zaburzenia. Przysłuchiwała się słowom z ambony uważnie. Kaznodzieja podnosił głos akcentując różne cuda, najpierw, że przyszli królowie i zaczęli się kłaniać Dzieciątku. Słuchaczka kiwnęła głową i potwierdziła – „No tak!” Potem, że pasterze śpiewali, pani głośno wyraziła aplauz – „No tak!” Wreszcie mówca w jeszcze bardziej patetycznym tonie oznajmił, że nawet bydlęta klękały! Na chwilę zawiesił głos, pewnie oczekiwał kolejnego „No tak!” Zawiesił głos nieopatrznie, bo pani z oburzeniem wykrzyknęła – „No to, to już pier ….sz!” Zaraz potem rodzina uważnej słuchaczki wyprowadziła ją z kościoła.

Muszę stanąć w obronie wspomnianej pani, choć nie podzielam formy jej protestu. Bronię pani, bo w Ewangelii ani słowa nie ma o tym, że jakiekolwiek bydlęta klękały w Betlejem. Znam sporo bydląt, żadne nie potrafi klękać. Kaznodziei pomyliła się Ewangelia z ładną polską kolędą. Dobrze, że nie przytoczył słów słynnej góralskiej pastorałki, „Oj, maluśki, maluśki, Pan Jezus nieduży, usiadł se na przypiecku i fajeczkę kurzy …”

W narodzeniu Pana Jezusa jest mało cudów. Narodził się jako dziecko, w skromnych warunkach, wokół Niego byli rodzice i pasterze. Może gdzieś przy pasterzach były bydlęta, czyli owce, co do wołów i osłów mam wątpliwości. Nawet jeśli były, nie klękały, one oddają cześć Panu Bogu zupełnie inaczej.

Piszę o tym, żebyśmy odkrywali obecność Pana Jezusa we wszystkich codziennych sprawach, bez żadnych cudów. Są rodziny, dzieci, wnuki, znajomi, przyjaciele. Mamy dookoła siebie domy, ulice. Wiemy, że są zwierzęta, które fruwają, pływają, pełzają, skaczą i nie klękają. Ta młoda klępa na zdjęciu, żona łosia potrafi pięknie brykać. Prawdziwe cuda! Najlepsza atmosfera dla Bożego Narodzenia!

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.