POWRACAJMY DO MIŁOŚCI

Poniedziałek 31 października 2022

Poniedziałek 31 października 2022

Od czasów pandemii świat trochę bardziej spoważniał. Nie mam żadnych badań potwierdzających tę moją opinię, opieram ją na swoich doświadczeniach i obserwacjach. Obecnie, przynajmniej w naszej szerokości geograficznej, ten bardziej poważny ton wzmógł się jeszcze wskutek wojny prowadzonej przez Rosją wobec Ukrainy.

Wcześniej nasza kultura zdominowana była pogonią za adrenaliną, w cenie był każdy pomysł – im bardziej absurdalny tym lepszy – podgrzewający temperaturę istnienia i życia. Mogło być głupio, bez sensu, ważne, aby coś się działo. Aż przyszła pandemia i nie trzeba już było wymyślać, mały wirus zaczął zarządzać emocjami całego świata. Patrzę teraz na skutki napaści rosyjskiej i widzę, że poważniejsza staje się polityka i ekonomia. Wojna zaczęła przywracać sens solidarności i braterstwu, pokój ze sfery abstrakcji przeszedł do najgłębszych nadziei. Myślę, że kategorie zła i dobra, moralności i rządów siły, przemocy i sprawiedliwości, wracają do centrum naszego życia.

Być może, chciałbym, nadchodzi czas, że zaczniemy realnie i poważnie myśleć o przebudowie naszego świata w duchu Cywilizacji Miłości. Nie musimy jednak czekać na wielki zwrot ludzkości, sami możemy zacząć układać swoje życie według miłości. To przekłada się na proste codzienne scenariusze, więcej słuchać niż gadać, lepiej rozumieć najbliższych, od razu przebaczać, wolniej jeździć samochodem bo na opadłych liściach hamulce nie dają rady, nie powtarzać plotek o złych Ukraińcach, zmywać po sobie naczynia i nie opuszczać pacierza. Zresztą, każdy z nas ma swój scenariusz życia według miłości.

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.