A PO WOJNIE TO

Piątek 28 października 2022

A po wojnie to koniecznie musicie przyjechać do Charkowa. I do Mikołajowa. A do Krzywego Rogu to już na sto procent, stamtąd przecież pochodzi nasz dzielny prezydent.

Po wojnie będzie już inaczej, będzie lepiej, na pewno będziemy szczęśliwi, będziemy już żyli w zgodzie, ułożymy wszystko sprawiedliwie, zwycięży dobro i miłość.

Dużo takich marzeń o tym, co będzie po wojnie, słyszę od Ukraińców. Rozumiem tę tęsknotę, też chciałbym, aby wojna szybko się skończyła.

Rozumiem te marzenia, ale wiem, że sam fakt zakończenia wojny jeszcze niczego nie zmieni. Wielokrotnie w historii ludzkość obiecywała sobie „po wojnie” nastanie nowej ery, budowę lepszego, bardziej sprawiedliwego i solidarnego świata. Entuzjazmu wystarczało na krótko.

Marzenia są piękne, trzeba marzyć o lepszym świecie po wojnie. Nie można jednak czekać z jego budową na zakończenie wojny. Marzenie o lepszym świecie musimy zacząć realizować już teraz, teraz musimy go budować.

Jak kataryniarz powtarzam, że teraz jest czas na solidarność z ludźmi, którzy potrzebują naszej pomocy i bliskości. Teraz jest czas na sprawiedliwość w odniesieniu do tych, z którymi żyjemy i pracujemy.  Teraz jest czas na dobro i miłość. To,  jak będzie po wojnie, zależy od tego co robimy w czasie jej trwania. Marzenia odkładane na przyszłość, na przykład po wojnie, są utopią. Marzenia, które zaczynamy dziś realizować, są pozytywnym planem, z którego wyrasta już teraz lepszy świat.

A po wojnie możemy spotkać się na Chreszczatyku , w samym sercu Kijowa.

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.