A MOŻEMY WRÓCIMY DO PRZYJAŹNIŚroda 12 października 2022

Czy znacie zasadę – Les amis de nos amis sont nos amis? Sformułował ją – chyba – francuski pisarz Pierre Augustin de Beaumarchais, pod koniec XVIII w. Przyjaciele naszych przyjaciół są naszymi przyjaciółmi. Spróbujcie ją zastosować, może okazać się, że macie według tej zasady przyjaciół w wielu miejscach na świecie, a najwięcej chyba w Ukrainie. Nawet jeśli sami nie macie jeszcze przyjaciół z Ukrainy, znajdziecie ich pośród swoich najbliższych przyjaciół.

Wojna, każda wojna, ta w Ukrainie  dla nas Polaków szczególnie, daje szansę na powrót do wielu porzuconych przez nowoczesność wartości. Najpierw, że sąsiedzi są nam bliscy i potrzebni, że sąsiad jest wielkim skarbem i można na niego liczyć.

Dalej, wojna woła o odnowienie i zadzierzgnięcie (co za słówko!) więzów przyjaźni. O powrót do przyjaźni, z ludźmi, z narodami ale i ze słońcem i chmurami. Współczesność narzuca nam nieustannie rywalizację, walkę, wyścig, to są małe wojny, w które dajemy się wciągać. Przyjaźń oznacza zaproszenie kogoś do swojego domu, rozmowę, zrozumienie i obietnicę trwania. Może ta wojna za naszą granicą jest wezwaniem, abyśmy z całych sił powrócili do przyjaźni z ludźmi? I Pan Bóg wtedy staje się bardzo bliski.

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.