SZCZĘŚLIWE PIENIĄDZE

Kazanie na niedzielę 18 września 2022

Pochwała sprytnego rządcy z dzisiejszej Ewangelii wynika z dobra, jakie wyświadczył innym ludziom. W ogóle ze słów Chrystusa wybrzmiewa subtelna akceptacja dla pieniądza i bogactwa. Jest jednak różnica między ewangelicznym podejściem do bogactwa, a dzisiejszym skrzywieniem cywilizacji, dążącej do bezwzględnego mnożenia fortuny.

Pieniądze mogą dawać szczęście, choć nie wtedy, gdy są tylko zbierane, ale wtedy gdy są rozdawane (mądrze). Na pewno macie takie doświadczenie, przy wspieraniu dobrych akcji, choćby tych dla Ukrainy. Pracowaliście, jakieś kwoty wpływały na wasze konta, a potem daliście, aby stworzyć konkretne dobro. Tak włączamy się w Bożą ekonomię, wyrażoną krótko w zdaniu – „Więcej szczęścia jest w dawaniu niźli w braniu”.

Na koniec życzę każdemu z was wielkich bogactw, zwłaszcza tych, które możemy rozdawać.

Ewangelia

Jezus powiedział do uczniów: «Pewien bogaty człowiek miał rządcę, którego oskarżono przed nim, że trwoni jego majątek. Przywołał więc go do siebie i rzekł mu: „Cóż to słyszę o tobie? Zdaj sprawę z twego zarządzania, bo już nie będziesz mógł zarządzać”.

Na to rządca rzekł sam do siebie: „Co ja pocznę, skoro mój pan odbiera mi zarządzanie? Kopać nie mogę, żebrać się wstydzę. Wiem już, co uczynię, żeby mnie ludzie przyjęli do swoich domów, gdy będę odsunięty od zarządzania”.

Przywołał więc do siebie każdego z dłużników swego pana i zapytał pierwszego: „Ile jesteś winien mojemu panu?” Ten odpowiedział: „Sto beczek oliwy”. On mu rzekł: „Weź swoje zobowiązanie, siadaj prędko i napisz: pięćdziesiąt”. Następnie pytał drugiego: „A ty ile jesteś winien?” Ten odrzekł: „Sto korców pszenicy”. Mówi mu: „Weź swoje zobowiązanie i napisz: osiemdziesiąt”. Pan pochwalił nieuczciwego rządcę, że roztropnie postąpił. Bo synowie tego świata roztropniejsi są w stosunkach z podobnymi sobie ludźmi niż synowie światłości.

Ja też wam powiadam: Pozyskujcie sobie przyjaciół niegodziwą mamoną, aby gdy wszystko się skończy, przyjęto was do wiecznych przybytków.

Kto w bardzo małej sprawie jest wierny, ten i w wielkiej będzie wierny; a kto w bardzo małej sprawie jest nieuczciwy, ten i w wielkiej nieuczciwy będzie. Jeśli więc w zarządzaniu niegodziwą mamoną nie okazaliście się wierni, to kto wam prawdziwe dobro powierzy? Jeśli w zarządzaniu cudzym dobrem nie okazaliście się wierni, to któż wam da wasze?

Żaden sługa nie może dwom panom służyć. Gdyż albo jednego będzie nienawidził, a drugiego miłował; albo z tamtym będzie trzymał, a tym wzgardzi.

Nie możecie służyć Bogu i Mamonie!» (Łk16,1 – 13)

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.