A JAKIE DOBRO DZIŚ MASZ W PLANACH?

Sobota 10września 2022

Poziom higieny mamy coraz wyższy, rzadko kogo trzeba zachęcać do prysznica, mycia włosów, rąk i zębów. Czystość stała się standardem oczywistym i powszechnym, co sprzyja zdrowiu i samopoczuciu.

Zabrzmi banalnie, ale mam apel o higienę umysłu i serca. To w myślach i uczuciach mają początek nasze czyny. Jeśli pozwolimy osadzić się tam kłamstwu, złości, gniewowi, zazdrości czy kłótniom, prędzej czy później zaowocuje to w naszych złych czynach. Często wracam do zachęty św. Pawła –„Przemieniajcie się przez odnawianie umysłu” (Rz 12,2).

Przed napływem złych myśli, o ludziach, życiu i świecie nie obronimy się, codziennie ich fale uderzają w nasze głowy. Mocno apeluję, aby je usuwać, sprzątać i odrzucać. To jest odnawianie umysłu. Jakąś pomocą jest zaniedbywany dzisiaj rachunek sumienia, codzienny. Pamiętam jeszcze duchową radę jednego z moich duchowych mistrzów, który naciskał, aby rano namyślić się (aktywność umysłu!) nad dobrem, jakie zamierzam danego dnia, a potem rozliczyć się z porannego postanowienia, najpierw w południe. Jeśli słabo poszło, jest jeszcze czas na korektę do wieczora. „Niech nad waszym gniewem nie zachodzi słońce”, poucza też św. Paweł. Bardzo źle jest zasypiać w gniewie, to na pewno sprowadzi zło następnego dnia.

Uważnie słucham, co mówi się dziś o Ukraińcach. Bardzo poważny znajomy, z władzą na sporym terenie, bez zająknięcia mówi, że „Za bardzo pomagamy Ukrainie”. Kiedy dopytuję o to „za bardzo”, nie potrafi wyjaśnić. Inny znajomy, skądinąd zacny gość, bez wahania twierdzi, że „Ukraińcy są poza kolejnością przyjmowani przez lekarzy”. Podważam te słowa, okazuje się, że gość coś takiego od kogoś gdzieś usłyszał.  Przytaczam  te historie, bo z takich opinii, zalegających w umysłach, mogą się zrodzić złe czyny.

Przemieniajcie się przez odnawianie umysłu! Niech w naszych umysłach gości przebaczenie, zrozumienie, łagodność, szczerość, pokora. I nie zapomnijcie w sobotni poranek namyślić się, jakie dobro zamierzacie uczynić!

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.