PRZED WIELKĄ PRÓBĄ

Piątek 9 września 2022

W historiografii znajdziemy pojęcie „Generał Mróz”, chodzi o rosyjskie zwycięstwa nad Napoleonem i Hitlerem, w czasie srogich zim w r. 1812 i 1941. Nieprzygotowane na silne mrozy wojska francuskie i niemieckie przegrały w zasadzie – upraszczając – z niskimi temperaturami.

Zdaje się, że w tegorocznej wojnie z rosyjskim Generałem Mrozem weźmiemy udział także i my. Po pierwsze, jeśli zima będzie ostra, przybędzie do nas duża fala nowych uchodźców z Ukrainy, wstępne szacunki UNHCR (agenda ONZ ds. Uchodźców) mówią, że może ich być nawet milion. Po drugie nam samym będzie trochę zimniej z wiadomych powodów – mniej coraz droższego gazu, jakieś kłopoty z węglem, itd. Odczujemy to wszystko, emocje mogą być różne, od niezadowolenia po złość i bunt.

Wydaje mi się, że czeka nas wielka próba. Możemy ją przegrać jeśli nie zgodzimy się na ascezę, ograniczenie naszych potrzeb i wymagań. Możemy wygrać, jeśli zrozumiemy, że jest wojna i trochę musimy ucierpieć. Przypomina mi się ewangeliczne wezwanie, aby wytrwać do końca. Zima jeszcze daleko, ale piszę  o tym już teraz, abyśmy wzmocnili ducha, zbierali siły i przygotowali się do decydującej walki.

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.