BARWINOK W LUBLINIE UKRAIŃSKI DYNAMIT

Wtorek 16 sierpnia 2022

Będą hołubce i hopaki, fruwający tancerze w kolorowych strojach. Po raz pierwszy w Lublinie wystąpi „Barwinok”, znakomity młodzieżowo – dziecięcy zespół taneczny z ukraińskiej Winnicy. To będzie w najbliższy czwartek 18 sierpnia o 18:00 w Chatce Żaka.

Kto jeszcze nie zdobył bezpłatnej wejściówki (konieczna!) może to zrobić rezerwując ją telefonicznie lub odbierając osobiście w Centrum Wolontariatu lub Lubelskim Klubie Biznesu – patrz dalej.

Paradoksalnie wskutek wojny kultura ukraińska zostaje coraz bardziej zauważana w Europie i świecie. Zauważana i odróżniana od rosyjskiej, to ważne, bo wcześniej dla przeciętnego paryżanina czy rzymianina wszystko co leży na wschód od Łaby było ruskie. Trochę się to zmienia po triumfie Kalush Orchestra („Stefania”), widzowie z zachodu powoli znajdują różnice pomiędzy Moskwą i Kijowem, Dnieprem i Wołgą. Przy wyczynach tancerek i tancerzy „Barwinoka” francuskie kankany to niewinna gimnastyka.

Myślę, że wojenny przekaz ukraińskiej kultury ma dzisiaj ogromny walor. Najpierw, że dotyka autentycznych dramatów i mówi o czymś więcej niż rozterkach uczuciowych i zaburzeniach osobowości, co prawie zdominowało sceny zachodnie.

A „Barwinok” i podobne ensemble pokazują, że Ukraina ma prawo do istnienia i rozwoju na swojej własnej drodze.

BARWINOK W LUBLINIE

Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu, Stowarzyszenie Solidarności Globalnej,

Lubelski Klub Biznesu, Fundacja Impuls oraz ACKiM UMCS Chatka Żaka zapraszają na koncert Narodowego Ukraińskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Barvinok”, który odbędzie się w czwartek, 18 sierpnia 2022 r., godzina 18:00 ACKiM UMCS Chatka Żaka, ul. Radziszewskiego 16. Organizację wydarzenia wspierają Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie oraz Fundacja Razem z Ukrainą powołaną przez firmę Modern Expo. Bezpłatne wejściówki do odbioru w Centrum Wolontariatu, tel. 81 534 26 52 przy ul. Gospodarczej 2 i w siedzibie Lubelskiego Klubu Biznesu w Lublinie przy ul. Jana Sawy 2.

Narodowy Ukraiński Zespół Pieśni i Tańca „Barvinok” został założony w 1984 roku i działa przy Miejskim Centrum Edukacji Artystycznej i Choreograficznej dla Dzieci w Winnicy

w Ukrainie. Twórcą i kierownikiem artystycznym jest Petro Bojko.

Zespół od blisko 40 lat zachwyca publiczność na terenie całej Ukrainy oraz wielu państw Europy i Azji promując folklor malowniczego Podola. Fantastyczne, oryginalne choreografie, dynamika tańców, mistrzowskie wykonania pieśni, wielobarwność strojów składają się na niezapomniane widowisko.

Tym razem młodzi artyści Zespołu „Barvinok” wystąpią dla Lublinian. Ich koncert

to podziękowanie za pomoc udzieloną Ukraińcom uciekającym przed dramatem wojny.

W repertuarze nie zabraknie utworów w języku polskim.

Podczas wydarzenia odbędzie się zbiórka pieniędzy na pomoc humanitarną dla Ukrainy.

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.