TYLE NIEBA TU NA ZIEMI

Kazanie na Wniebowzięcie Matki Bożej

Poniedziałek 15 sierpnia 2022

Odrę zatruli źli ludzie, albo głupi. Albo źli i głupi. Podobnie źli i głupi ludzie z Rosji mogą za chwilę doprowadzić pod Zaporożem do śmiertelnego zatrucia Dniepru albo i nawet wielkich połaci Ukrainy czy Europy.

Rzeki kocham od dzieciństwa, najbardziej te nadbałtyckie, gdzie wyławiałem trocie wędrowne i łososie, lipienie i klenie, jazie i węgorze. Trochę później zrozumiałem jak bardzo prawdziwe są słowa z psalmu 23 – „Pan prowadzi mnie nad wody, gdzie mogę odpocząć”. Choć widziałem wiele mórz i prawie wszystkie oceany, tysiące jezior, kanałów i zalewów, pozostaję miłośnikiem rzek, strumieni, ruczajów i potoków. Chyba dlatego, że w nich jest woda żywa, to znaczy ta w ruchu, mknąca lub tylko tocząca się niemrawo, czasami rwąca i bulgocąca, niekiedy szemrząca lub tylko ledwo gwiżdżąca. Woda żywa!

Ludzie źli i głupi niszczą nie tylko Odrę czy Dniepr, płynąca przez Lublin Czerniejówka, nadal zawalana jest plastikowymi i szklanymi butelkami, papierowymi torbami, częściami mebli i na przykład deskami klozetowymi. Koszmar! A jednak, jednak taki zimorodek – zwykle moszczący swoje gniazda w piaszczystych brzegach bardziej czystych rzeczek – wygrzebał sobie gniazdo w środku Lublina, macie go na zdjęciu w tym wpisie.

Dziś jest uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Przepiękna! W kościołach, pod koniec Mszy Świętej usłyszymy:

Drodzy bracia i siostry! Z wdzięcznością przynieśliśmy do domu Bożego pierwociny kwiatów, roślin zielonych i ziół leczniczych, aby Bóg za przyczyną Wniebowziętej ustrzegł je od wszelkiej szkody i aby służyły człowiekowi i zwierzętom. Panie, Boże nasz, Ty wszystkim stworzeniom dajesz pokarm we właściwym czasie, Ty nakazujesz rosnąć trawie, ziołom i zbożu, aby stawały się lekarstwem i pożywieniem dla ludzi i zwierząt. Od Ciebie pochodzi bogactwo wody i słońca na ziemi, aby wszystko, co zieleni się i rozkwita, owocowało, gdy przyjdzie czas zbiorów. Prosimy Cię, pobłogosław przyniesione do Ciebie pierwociny zieleni tego roku, młode pędy zbóż, trawy, zioła i kwiaty. Zachowaj je od zniszczenia, aby wzrastały, radowały oczy, przynosiły jak najobfitszy plon i mogły służyć zdrowiu ludzi i zwierząt. A gdy będziemy schodzić z tego świata, niechaj nas, niosących pełne naręcza dobrych uczynków, przedstawi Tobie Najświętsza Dziewica Wniebowzięta, najdoskonalszy owoc ziemi, abyśmy zasłużyli na przyjęcie do wiecznego szczęścia. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.

Dobrze, zanieśmy dziś Panu Bogu, Matce Bożej, prośbę o pokój w Ukrainie, o czysty i nieskażony Dniepr, pełen jesiotrów i bieług. I podziękowanie za ukleje i cierniki w lubelskiej Czerniejówce.

Tyle nieba mamy tu na ziemi! Bogu niech będą dzięki!

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.