UŻYWAĆ CZY WALCZYĆ

Kazanie na niedzielę 31 lipca 2022

Strzeżcie się wszelkiej chciwości, bądźcie bogaci u Boga. Zderzenie współczesnej cywilizacji opartej na promocji zysku za wszelką cenę z Ewangelią jest oczywiste. Biznesmen z Ewangelii nie został osądzony za swoje działania, te bowiem były chyba dobre, umiał zadbać o wysokie plony, ciężko przy tym pracował, miał nawet rozsądny biznesplan z inwestycją na przyszłość (większe spichlerze).

Sąd Jezusa dotyczy intencji i nadziei bogacza. Źle ulokował swoje nadzieje, uwierzył, że bogactwo daje mu gwarancję szczęścia. Dlatego słyszy: „Głupcze!” Miał cztery cele: odpoczywać, jeść, pić, używać. W polu jego wyobraźni nie było ani życia wiecznego ani innych ludzi, których mógł uszczęśliwić swoim powodzeniem.

Jeść, pić, używać, odpoczywać. Hm, czy nie jest to najkrótsza i prawdziwa diagnoza dotycząca naszej cywilizacji? Ani słowa, że warto być dobrym, coraz lepszym, mądrzejszym, bardziej wyrozumiałym i życzliwym, współczującym i solidarnym, miłosiernym i opiekuńczym. Głupcze …

Wojna w Ukrainie wywołana przez szatańską pychę Rosji, stawia pytanie naszej cywilizacji o zgubione wartości. Z perspektywy ukraińskiej nasze „Jedz, pij, odpoczywaj, używaj” zamieniło się w „Walcz, męcz się, nie dojadaj, umieraj (za Sprawę, czyli Ojczyznę)”. Kompletne zderzenie dwóch wizji! Jednak za tym „Walcz …” (itd.) jest wolność, prawda, sprawiedliwość, dobro.

Czy jestem bogaty u Boga? Staram się. Staram się stać i walczyć, o wolność, prawdę, dobro, solidarność i miłosierdzie.

Ewangelia

Ktoś z tłumu rzekł do Jezusa: «Nauczycielu, powiedz mojemu bratu, żeby się podzielił ze mną spadkiem».

Lecz On mu odpowiedział: «Człowieku, któż Mnie ustanowił nad wami sędzią albo rozjemcą?»

Powiedział też do nich: «Uważajcie i strzeżcie się wszelkiej chciwości, bo nawet gdy ktoś ma wszystkiego w nadmiarze, to życie jego nie zależy od jego mienia».

I opowiedział im przypowieść: «Pewnemu zamożnemu człowiekowi dobrze obrodziło pole. I rozważał w sobie: „Co tu począć? Nie mam gdzie pomieścić moich zbiorów”. I rzekł: „Tak zrobię: zburzę moje spichlerze, a pobuduję większe i tam zgromadzę całe moje zboże i dobra. I powiem sobie: Masz wielkie dobra, na długie lata złożone; odpoczywaj, jedz, pij i używaj!” Lecz Bóg rzekł do niego: „Głupcze, jeszcze tej nocy zażądają twojej duszy od ciebie; komu więc przypadnie to, co przygotowałeś?”

Tak dzieje się z każdym, kto skarby gromadzi dla siebie, a nie jest bogaty u Boga».

(Łk 12,13 – 21)

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.