POZOSTAĆ PO WŁAŚCIWEJ STRONIE

Wtorek 26 lipca 2022

Wojna objawia ludzkie charaktery i hierarchie wartości, bez względu na to, jak wysoką funkcję się pełni. Dla przykładu węgierski premier skrytykował nas Polaków za poparcie dla Ukrainy, przy okazji oświadczył, że „Kraje, w których mieszają się rasy, nie są już narodami. My, Węgrzy, nie jesteśmy rasą mieszaną. I nie chcemy stać się rasą mieszaną”. Zapachniało mi to klimatem lat trzydziestych ub. wieku w Niemczech. Taka wypowiedź w Polsce jest (na razie) niedopuszczalna, przynajmniej ze strony liczących się polityków.

Inny luminarz wyższych sfer, były kanclerz Niemiec, Gerhardt Schroeder, nadal kontynuuje zażyłe relacje z Moską i osobiście z Putinem.

Piszę o tym, aby przypomnieć, że w czasie II wojny światowej Węgrzy (Miklós Horthy) stali ramię w ramię z Hitlerem. Piszę także, bo ważne jest, abyśmy zapamiętali kto i dlaczego jest po jakiej stronie. Piszę, aby przypomnieć, że w czasie ostatniej wojny byli i wśród Polaków zdrajcy, szmalcownicy (denuncjacja Żydów) i otwarci sympatycy Hitlera.

Historia w ogóle, a wojna w szczególności, sprawdzają nasze podstawowe wybory i charaktery. I możemy być pewni, że surowo osądzi i Orbana i Schroedera, plus tym podobnych. Osąd dotyczy nie tylko eksponowanych postaci. My sami określamy się teraz każdego dnia. I sobie i każdemu z Was życzę, abyśmy pozostali po właściwej, prawdziwej stronie dziejów.

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.