O POKOLENIU POJEDNANIA

Wtorek 19 lipca 2022

Pojednanie polsko – niemieckie rozpoczęło się dokładnie w 20 lat po zakończeniu drugiej wojny światowej, przypomnę od słynnego listu biskupów polskich do niemieckich. Pomimo wielu wysiłków, zwłaszcza ze strony Niemiec, droga od pełnego zaufania naszych narodów jeszcze trwa, nadal najbardziej lubimy Amerykanów i Włochów.

Nie wiem kiedy rozpocznie się i jak będzie przebiegać pojednanie Ukraińców z Rosjanami, obawiam się przez kilka pokoleń nic nie będzie w stanie przełamać wrogości. Chyba, że Rosjanie dojrzeją do przeproszenia.

W pierwszych dniach po inwazji Rosji wielu Ukraińców, zwłaszcza młodych, dobrowolnie zgłosiło się do walki w obronie swojej Ojczyzny. To dobry znak, świadczący o ważnej miłości, do Ojczyzny. Podobnie wielu z tych, co pozostali zagranicą zaczęło wpłacać swoje pieniądze na fundusze wojenne, znam takich. Dziesiątki tysięcy Ukraińców w Polsce – głównie studenci – zaangażowało się w wolontariat na rzecz swoich uchodźców, to też dobry znak, znam wielu z nich.

Mam taką nadzieję, że to będzie pokolenie zdolne do przebaczenia, skoro zdolne jest i do solidarności i do miłości. Teraz najbardziej życzę im mocnej wiary w zwycięstwo i ducha odwagi, godnego podziwu i naśladowania.

Na zdjęciu ukraińsko – polski wolontariat z Lublina.

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.