KOGO PRZYJMUJEMY W SIOSTRACH I BRACIACH Z UKRAINY

Kazanie na Niedzielę 19 czerwca 2022

Modlę się dzisiaj za uchodźców, 20 czerwca przypada Światowy Dzień Uchodźcy, ustanowiony przez ONZ w roku 2000. W Kościele Katolickim dzień dedykowany uchodźcom i migrantom obchodzony jest od ponad 100 lat i przypada w ostatnia niedzielę września.

Uchodźcy w Polsce to najpierw małe grupy bośniackich muzułmanów w latach 90-tych ub. wieku, potem na przełomie wieków kilkusettysięczna fala uciekinierów z Czeczenii, dwa lata temu zaczęli chronić się u nas Białorusini, wreszcie w tym roku przybyło do nas 4 mln 141 tysięcy Ukraińców (dane z  wczoraj).

Patrząc na to, co dzieje się na świecie, zjawisko uchodźstwa będzie narastać, będzie też coraz bardziej dotyczyć Polski. Dzięki przyjęciu Ukraińców prysnął strach przed uchodźcami. Nie boimy się ich, przyjęliśmy ze zrozumieniem i miłosierdziem, znaleźli u nas Dom, jeszcze nie wiemy na jak długo.

Sam staram się, podobnie jak wielu z nas, praktykować cztery zasady w odniesieniu do tych, co uciekają przed śmiercią, prześladowaniami czy nędzą: przyjąć, ochronić, integrować i promować.

Takiej postawy wymaga ode mnie moje ludzkie poczucie solidarności z tymi, których spotyka nieszczęście. I jest jeszcze moja wiara, Ewangelia. Kiedy czytam dziś, że św. Piotr odkrył w Jezusie Mesjasza, Syna Bożego, to wiara prowadzi mnie do odkrywania Chrystusa w uchodźcach – „Byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie …”

Bardzo dziękuję wszystkim Wam, czytelnikom tych wpisów, że na różny sposób dajecie świadectwo Waszej wiary, poprzez wszelką życzliwość wobec uchodźców.

A jeśli ktoś jeszcze może, to zapraszam do udziału w lubelskich obchodach Dnia Uchodźcy, dzisiaj, o 16:00 i 19:00, szczegóły poniżej.

ŚWIATOWY DZIEŃ UCHODŹCY 2022

BO BYŁEM PRZYBYSZEM …

Niedziela 19 czerwca 2022

ORATORIUM JAZZOWE

Centrum Kongresowe Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie,

ul. Akademicka 15, godz. 16:00.

Oratorium powstało z okazji Światowego Dnia Uchodźcy. Autorem kompozycji jest skrzypaczka Aleksandra Kutrzepa. Program koncertu składa się z 9 utworów napisanych na kwartet jazzowy tj. Aleksandra Kutrzepa Quartet oraz męski zespół wokalny “Kairos”, którego założycielem i dyrygentem jest Borys Somerschaf. Autorem tekstów jest Jan Wąsak.

Bilety w cenie 50 zł można nabywać w Centrum Wolontariatu w Lublinie, ul. Gospodarcza 2. Tel. +48 605 129 600, mail: biletyoratorium@gmail.com Cały zysk przeznaczamy na wsparcie uchodźców z Ukrainy.

MISTERIUM MODLITEWNO – MUZYCZNE

Kościół św. Michała Archanioła w Lublinie

Ul. Fabryczna 19, godz. 19:00

Wykonawcy: Zespół wokalny The Snopkers Ensemble

Natalia Zanni-Lewandowska – organy

W programie m.in. prawykonanie „Donna nobis pacem”, utworu napisanego specjalnie na Światowy Dzień Uchodźcy. Wstęp wolny.

Organizatorzy: Centrum Wolontariatu i Stowarzyszenie Solidarności Globalnej w Lublinie

Ewangelia na dziś:

Gdy Jezus modlił się na osobności, a byli z Nim uczniowie, zwrócił się do nich z zapytaniem: «Za kogo uważają Mnie tłumy?»

Oni odpowiedzieli: «Za Jana Chrzciciela; inni za Eliasza; jeszcze inni mówią, że któryś z dawnych proroków zmartwychwstał».

Zapytał ich: «A wy za kogo Mnie uważacie?»

Piotr odpowiedział: «Za Mesjasza Bożego».

Wtedy surowo im przykazał i napominał ich, żeby nikomu o tym nie mówili. I dodał: «Syn Człowieczy musi wiele wycierpieć: będzie odrzucony przez starszyznę, arcykapłanów i uczonych w Piśmie; zostanie zabity, a trzeciego dnia zmartwychwstanie».

Potem mówił do wszystkich: «Jeśli ktoś chce iść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech co dnia bierze krzyż swój i niech Mnie naśladuje. Bo kto chce zachować swoje życie, straci je, a kto straci swe życie z mego powodu, ten je zachowa».

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.