BOHATEROWIE I WSPÓLNOTA SOLIDARNOŚCI

Poniedziałek 20 czerwca 2022

Uchodźcy nie są tchórzami, są bohaterami. W swoim życiu spotkałem wiele rodzin czeczeńskich, samotne kobiety z Etiopii czy Erytrei, teraz poznałem wiele ukraińskich matek z dziećmi.

W historiach wielu z nich widzę ogromną odwagę, bezgraniczną determinację, aby ocalić swoją rodzinę, uchronić dzieci, wyrwać się spod jarzma jakiegoś tyrana. Często były to wprost ucieczki przed śmiercią albo więzieniem. Co czyni takich ludzi bohaterami? Nie pozostawiają swojego losu – i swoich rodzin – w rękach przypadku, idą czy jadą w nieznane, muszą niekiedy wiele ryzykować przekraczając granice, potem budują zupełnie od nowa swoje życiorysy, w miejscach dotąd całkiem im obcym. Są ludźmi wiary i nadziei, to solidne fundamenty, aby się nie poddać ale walczyć i zwyciężyć.

Czytając „uchodźcy”, na myśl przychodzą Wam zapewne głównie ukraińskie kobiety z dziećmi, to nasze polskie doświadczenie ostatnich miesięcy. Kiedy spojrzymy w szerszej perspektywie, zobaczymy, że uciekło w ostatnim roku lub ucieka obecnie ponad 100 milionów ludzi, oprócz Ukrainy na czele są takie państwa jak  Etiopia, Burkina Faso, Mjanma, Nigeria, Syria, Irak, Jemen, Afganistan, Demokratyczna Republika Konga, Sudan Południowy, Wenezuela. Wszędzie tam są walki, wybuchają bomby, rządzi przemoc i strach.

Uchodźcy to bohaterowie, ludzie wiary i nadziei. A każdy kto jest im przychylny, kto ich przygarnia i szanuje, tworzy wspólnotę solidarności i miłosierdzia.

Na zdjęciu – wolontariusz z rozbierakiem dla ukraińskich matek z małymi dziećmi.

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.