WIĘCEJ WZAJEMNEJ TROSKI

Kazanie na Niedzielę Trójcy Świętej 12 czerwca 2022

Nie jest łatwo opisać to, co się dzieje wokół nas, tuż przy naszej granicy, wśród nas, w Europie, w naszym świecie. Szukam znaków jedności, Ukraińcy zjednoczyli się bardzo w obliczu rosyjskich najeźdźców, chyba najbardziej w swojej historii, to akurat oczywiste. Doświadczenie wojny zbliżyło także nasze narody,  o tym wiemy z naszych życiorysów w ostatnich miesiącach, to także niespodziewana jedność. Na razie widzimy także piękną jedność narodów Europy, przynajmniej na poziomie emocjonalnym.

Rozmawiając i słuchając Polaków – pomijam teksty parlamentarne –  odnoszę wrażenie, że nastąpiła też zmiana w naszej komunikacji. Więcej jest tematów ważnych i poważnych, podniósł się chyba także poziom naszej wzajemnej troski. Może to jeszcze tylko nieśmiałe jaskółki nowego trendu, zwrócenia się ku sobie, odkrywania praktyki braterstwa. Takie ludzkie gesty znaczą więcej niźli wszelkie organizacje narodów zjednoczonych czy inne unie.

Zadaniem szatana jest zgodnie z jego istotą dzielenie ludzi, stawianie ich przeciwko sobie, zagrzewanie do walki i kłótni. Duch Boży zawsze zbliża ludzi, odsłania ich jedność i liczne więzi, tworzy wspólnoty i dobre ruchy, narodowe czy nawet międzynarodowe.

Więcej wzajemnej troski, prostej bliskości, ufnej otwartości, dobra droga.

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.