NOWA MUZYKA RAZEM Z UCHODŹCAMI W LUBLINIE

Zaproszenie sobota 11 czerwca 2022

Z naprawdę dużą dumą i radością mogę zaprosić Was – najbardziej tych, którzy mieszkają w Lublinie lub pobliżu – na oryginalne i chyba pierwsze w Polsce tego rodzaju wydarzenie artystyczne. Oczywiście związane z uchodźcami.

Jesienią ub. roku zaczęliśmy rozmawiać (lubelski wolontariat) z młodymi lubelskim artystami o dramacie uchodźców na granicy polsko – białoruskiej. Szukaliśmy pomysłu, aby wyrazić i solidarność z nimi i wsparcie. Potem przyszła wojna w Ukrainie i prawie 4 miliony przybyszów z Ukrainy. Zatem inspiracji było pod dostatkiem. Artyści pracowali i tworzyli, aż wreszcie mam wielki przywilej – o ile inaczej się o tym jeszcze nie dowiedzieliście – ogłosić, że w niedzielą 19 czerwca usłyszymy i zobaczymy prawykonanie ich dzieł.

Pierwsze to Oratorium Jazzowe, które napisała Aleksandra Kutrzepa („Aleksandra Kutrzepa Quartet”), znakomita lubelska skrzypaczka jazzowa. Skomponowała 9 utworów, które zostaną wykonane razem z męskim zespołem wokalnym “Kairos”, którego założycielem i dyrygentem jest Borys Somerschaf. Autorem tekstów jest Jan Wąsak. Zapowiada się 90 minut niezwykłej muzyki dedykowanej uchodźcom.

Drugą młodą artystką, którą namówiliśmy do współpracy jest Natalia Zanni – Lewandowska. Natalia, zamiłowana w organach, stworzyła „Donna nobis pacem” („Obdarz nas pokojem”), utwór będzie miał swoje prawykonanie także w niedzielę 19 czerwca.

Obydwa koncerty wypełnią lubelskie obchody Światowego Dnia Uchodźcy (przypada 20 czerwca), szczegóły podaję niżej. Dlaczego są to przedsięwzięcia nowatorskie? Otóż są to pierwsze w najnowszej historii polskiej kultury utwory napisane z myślą o uchodźcach, z radością przyjmujemy, że powstały i wybrzmią w Lublinie, Oczywiście, uczestniczyłem w różnych formach obchodów Dnia Uchodźcy, ale nigdy nie towarzyszyły im dzieła dedykowane i napisane z myślą o uchodźcach. W obydwu anonsowanych koncertach usłyszymy muzykę pionierską, przejmującą i poruszającą. W obydwu też swoje role będą mieli sami uchodźcy. Nie zabraknie ich także na widowni.

Zapewne w przyszłości powstaną filmy i inne utwory związane z dramatami uchodźców. Za tydzień te dramaty wyrażą dzieła stworzone przez lubelskich artystów.

Pozostaje mi tylko każdego z Was, kto może, jak najserdeczniej zaprosić.

ŚWIATOWY DZIEŃ UCHODŹCY 2022

BO BYŁEM PRZYBYSZEM …

Niedziela 19 czerwca 2022

ORATORIUM JAZZOWE

Centrum Kongresowe Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie,

ul. Akademicka 15, godz. 16:00.

Oratorium powstało z okazji Światowego Dnia Uchodźcy. Autorem kompozycji jest skrzypaczka Aleksandra Kutrzepa. Program koncertu składa się z 9 utworów napisanych na kwartet jazzowy tj. Aleksandra Kutrzepa Quartet oraz męski zespół wokalny “Kairos”, którego założycielem i dyrygentem jest Borys Somerschaf. Autorem tekstów jest Jan Wąsak.

Bilety w cenie 50 zł można nabywać w Centrum Wolontariatu w Lublinie, ul. Gospodarcza 2. Tel. +48 605 129 600, mail: biletyoratorium@gmail.com Cały zysk przeznaczamy na wsparcie uchodźców z Ukrainy.

MISTERIUM MODLITEWNO – MUZYCZNE

Kościół św. Michała Archanioła w Lublinie

Ul. Fabryczna 19, godz. 19:00

Wykonawcy: Zespół wokalny The Snopkers Ensemble

Natalia Zanni-Lewandowska – organy

W programie m.in. prawykonanie „Donna nobis pacem”, utworu napisanego specjalnie na Światowy Dzień Uchodźcy. Wstęp wolny.

Organizatorzy: Centrum Wolontariatu i Stowarzyszenie Solidarności Globalnej w Lublinie

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.