CUDZOZIEMCY ODBUDUJĄ TWE MURY

Piątek 10 czerwca 2022

Pod koniec biblijnej księgi Izajasza, napisanej ok. 3 tys. lat temu, znajdziemy inspirujące proroctwo: „Cudzoziemcy odbudują twe mury …” (60,10).

Może pewnym nadużyciem byłoby bezpośrednie odniesienie tych słów do brygad ukraińskich murarzy stawiających polskie bloki i domy, choć to prawda i być może niektórzy z nas mieszkają w ścianach i sufitach wykonanych ukraińskimi rękami.

We wspomnianym proroctwie jest głębsza intuicja. Cudzoziemcy nie przynoszą ze sobą  zagrożenia ale dobro. Po kilku latach wznieconej z przyczyn politycznych fobii antyuchodźczej, dochodzimy obecnie do akceptacji obecności cudzoziemców, najbardziej w osobach uchodźców z Ukrainy. Poza dobrem namacalnym, jak nowe mieszkania czy uprzejme ekspedientki ze wschodnim akcentem, przybysze niosą swoje nadzieje, radości i wiarę.

Pozostawiam socjologom analizę wpływu uchodźców na nasze życie, jednak wydaje mi się, że uchodźcy przynoszą też swojego ducha i porywy serca. Może dlatego i polski duch tak pięknie ostatnio się ożywił. Cudzoziemcy odbudują twe mury. Różne i piękne wymiary mają te słowa, a my mamy powody do wdzięczności.

Na zdjęciu – wspomnienie Dnia Uchodźcy z r. 2016 w Lublinie.

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.