MY Z ODPOWIEDZIĄ NA WOJNĘ

Czwartek 9 czerwca 2022

Ktoś podjął decyzję o tej wojnie, wiemy kto. Ktoś potem wydał konkretne rozkazy dla dywizji i batalionów. Ktoś wystrzelił pierwszą rakietę, ktoś strzelił i widział, że zabił. I potem wszystko się rozpędziło, aż tak mocno, że wojna stała się codziennością. Coraz bardziej wydaje się, że to sprawa Rosji i Ukrainy,  z niewiadomym finałem.

Czuję się jednak – i chyba większość z nas – odpowiedzialny za to, co dzieje się w Ukrainie. Z tego powodu próbujemy coś robić, pomagać, poczucie odpowiedzialności wymaga naszych złotówek, energii, czasu, może bezpośrednich działań z uchodźcami. Odpowiedzialność jest odpowiedzią na wołanie o pomoc, o współczucie, zrozumienie. I na miano odpowiedzialnych zasługujemy.

Na początku tego tygodnia do Krzywego Rogu na wschodzie Ukrainy dotarł wysłany przez nasze środowisko duży transport żywności, środków medycznych i higienicznych. Dotarł konkretnie do sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi (FMM), które mają pod opieką ponad 1 000 uchodźców z obwodu donieckiego. Pozostają przy nich pomimo bliskiej linii frontu, to także odpowiedzialność. Sprawdzian dojrzałego człowieczeństwa.

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.