JAKI ZNAK PRZYNOSI UKRAINA?

Wtorek 7 czerwca 2022

Nie wiemy, jakie będą dalsze losy spontanicznej unii polsko – ukraińskiej zawiązanej w pierwszych miesiącach wojny. O ile do wojny mogliśmy się zastanawiać do kogo z sąsiadów nam najbliżej, to teraz najbliżej mamy Ukraińców. Daleki jestem od ogłaszania konfederacji Polski i Ukrainy, jak to już wieszczą niektóre środowiska.

Dekretowanie przyjaźni między narodami już przeżyłem, wieczna przyjaźń Polski z ZSRR trwała Bogu dzięki niecałe 50 lat. Narody mogą się przyjaźnić i bratać tylko z ich własnej woli, same ustawy rzeczywistości nie tworzą.

Wydaje mi się, że powoli zanika w Polsce poczucie wyższości nad Ukrainą, podobnie jak lekceważące spojrzenie Zachodu na Polskę. Zresztą każde poczucie wyższości objawia zwykle narodowy grzech pychy.

A Ukraińcy? Czy widzą w nas braci, bliskich, czy widzą w Polakach przyjaciół? Na pewno wskutek gorzkiej lekcji od Rosjan trudniej im będzie zobaczyć przyjaciół w Moskalach, pomimo wielu więzi historycznych.

Wierzę w Opatrzność Bożą, nie przypadkiem tu przybyli nasi goście ze Wschodu. Jeszcze nie wiemy jak będzie dalej, ale próbujmy odczytywać jaki Boży znak jest nam dany.

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.