MY POLACY Z MISJĄ PARAKLETA

Kazanie na niedzielę 22 maja 2022

Chciałbym życzyć naszym siostrom i braciom w Polsce, aby się nie zmęczyli Ukraińcami – to słowa abpa Szewczuka, zwierzchnika kościoła grekokatolickiego w Ukrainie. Wypowiedział je po wizycie polskich hierarchów katolickich m.in. we Lwowie i Kijowie.

Czytam dzisiejszą Ewangelię, która przywołuje słowa Chrystusa o Paraklecie, Duchu Świętym. Paraklet to Obrońca, Wspomożyciel, dany nam na chwile trudne.

Niemniej Paraklet działa też w historii, poprzez ludzi i narody. I odkrywam, że właśnie my Polacy, nie liczący teraz zysków i strat, realizujemy misję Parakleta wobec Ukraińców i Ukrainy. Misję wspomożycielską, braterskiego wsparcia, podtrzymującego przyjaciela. Jak długo może trwać ta misja? Wszystko wskazuje na to, że długo.

Dotychczas żyliśmy w rzeczywistości dość łatwej, praca, zakupy, urlopy, przedszkola, matury, magisterki, jakiś samochód, lepsze mieszkanie. I nagle okazuje się, że jest rzeczywistość trudna, twarda, są bomby, rakiety, są zabici, żołnierze ale i kobiety, staruszki i młode dziewczyny, nawet dzieci. A potem ofiary tych zdarzeń i zagrożeni uciekają do Polski, do nas. Do naszych miast, wsi, osiedli, do naszych domów. Po to, abyśmy okazali się Parakletami, tymi, którzy wspomagają, wspierają. I obyśmy się tym nie zmęczyli!

Ewangelia na dzisiaj:

Jezus powiedział do swoich uczniów:

«Jeśli Mnie kto miłuje, będzie zachowywał moją naukę, a Ojciec mój umiłuje go i przyjdziemy do niego, i mieszkanie u niego uczynimy. Kto nie miłuje Mnie, ten nie zachowuje słów moich. A nauka, którą słyszycie, nie jest moja, ale Tego, który Mnie posłał, Ojca.

To wam powiedziałem, przebywając wśród was. A Paraklet, Duch Święty, którego Ojciec pośle w moim imieniu, On was wszystkiego nauczy i przypomni wam wszystko, co Ja wam powiedziałem.

Pokój zostawiam wam, pokój mój daję wam. Nie tak jak daje świat, Ja wam daję. Niech się nie trwoży serce wasze ani się nie lęka. Słyszeliście, że wam powiedziałem: Odchodzę i przyjdę znów do was. Gdybyście Mnie miłowali, rozradowalibyście się, że idę do Ojca, bo Ojciec większy jest ode Mnie.

A teraz powiedziałem wam o tym, zanim to nastąpi, abyście uwierzyli, gdy się to stanie».

(J 14, 23 –  29)

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.