CO Z TEJ WOJNY PRZETRWA

Wtorek 10 maja 2022

Poruszyła nas Polaków wojna w Ukrainie. Znacznie słabiej zachodnią Europę, ale także, choć i tam i u nas nabrzmiewa pytanie – kiedy to się skończy? Wszystko wskazuje na to, że nieprędko, aczkolwiek chciałbym się mylić.

Europejskie poruszenie losami Ukraińców wynika także z zaskoczenia, że w ogóle do takiej sytuacji mogło dojść. Europa przyzwyczaiła się do błędnego założenia, że granice są stabilne i nienaruszalne. Jeśli już państwa ze sobą „wojują” to na przewagi gospodarcze (PKB), finansowe, techniczne albo na różnych Eurowizjach, olimpiadach i mundialach. To miał być już na zawsze spokojny, szczęśliwy i obfitujący we wszystko kontynent.

Tymczasem los Ukrainy jest – przepraszam siostry i braci ze wschodu – europejskim przypadkiem powtarzającego się w wielu miejscach na świecie losu innych narodów. Syryjczyków, którzy opuścili swoje ziemie jest ponad 10 milionów, wojenne migracje mieszkańców Sudanu i innych krajów Afryki idą w dziesiątki milionów.

Nie wiem  czy z tej wojny wyłoni się nowy kształt relacji międzynarodowych, na pewno do cna skompromitowana ONZ powinna podać się do dymisji. Nadszedł czas na nowe pomysły doprowadzania świata do zgody i pokoju.

Na koniec tego wpisu kilka zdań o Kościele Katolickim i całym chrześcijaństwie. Owszem, Kościół przetrwał tak jak i głoszenie Ewangelii, przetrwał bardzo trudne momenty dotychczasowej historii. Przetrwa i dalej, przetrwa jeśli będzie wśród nas, wierzących w Chrystusa i Ewangelię więcej „wypełnicieli”, „dokonawców”, sprawców jej przesłania. O tym zresztą mówił zwiastun Ewangelii, Chrystus:

 Każdego więc, kto tych słów moich słucha i wypełnia je, można porównać z człowiekiem roztropnym, który dom swój zbudował na skale.  Spadł deszcz, wezbrały potoki, zerwały się wichry i uderzyły w ten dom. On jednak nie runął, bo na skale był utwierdzony.  Każdego zaś, kto tych słów moich słucha, a nie wypełnia ich, można porównać z człowiekiem nierozsądnym, który dom swój zbudował na piasku.  Spadł deszcz, wezbrały potoki, zerwały się wichry i rzuciły się na ten dom. I runął, a upadek jego był wielki». (Mt 7)

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.