WOJNA DOPIERO SIĘ ROZKRĘCA

Czwartek 7 kwietnia 2022

Kiedy się ta wojna skończy? Już chcielibyśmy jej końca, podobnie zresztą marzyli ludzie w czasie ostatniej światowej. Z perspektywy historii ta wojna trwa bardzo krótko, oczywiście w porównaniu do znanych nam innych europejskich konfliktów. Europejczycy są zresztą narodami lubującymi się w wojnach, wspomnijmy stuletnią czy trzydziestoletnią, ostatnie – zapomniane już przez nas – też nie były krótkie, 10 lat trwała ostatnia wojna w Czeczenii a ta w Bośni i Hercegowinie trzy (1992 – 95).

Powrót wojen i konfliktów zbrojnych w Europie zaczął się zresztą po upadku imperium sowieckiego. Oprócz niemal wszystkich państw byłej Jugosławii (a jest ich siedem), ludzie ginęli w Litwie, Gruzji, Armenii, Azerbejdżanie i oczywiście w Ukrainie.

I jeszcze jedna uwaga. Nie ma wiecznie trwałych sojuszy czy paktów i NATO do takich także nie należy. I nie ma raz na zawsze ustalonych granic pomiędzy państwami, dotyczy to również – jak bardzo byśmy tego nie chcieli – także obecnych polskich granic, ustalonych w l. 1943 – 45 głównie przez Stalina. Równie chybotliwe były wcześniejsze formy „unii europejskich”, ta, którą teraz mamy tylko z pozoru jest trwała. Inne próby unifikowania Europy były znacznie trwalsze i długotrwałe, że tylko wymieńmy Cesarstwo Rzymskie czy koncept Karola Wielkiego.

Do czego zmierzam? Od 30 lat na naszym kontynencie toczą się wojny i krwawe konflikty. Oślepliśmy na nie, bo toczyły się „daleko od nas”, papież Franciszek mówił kiedyś o „trzeciej wojnie światowej w kawałkach”, mamy za Bugiem kolejną odsłonę tejże wojny. I nic nie wskazuje na to, aby to był ostatni kawałek.

Wielkim marzeniem ludzkości jest era pokoju i zgody między ludźmi i narodami, nigdy w historii takiego czasu nie było. Dla mnie, człowieka, który próbuje żyć według Ewangelii, ważna jest wizja Chrystusa, w której pokój rodzi się z braterstwa i głębokiej solidarności z każdym człowiekiem. Czy taki czas nadejdzie? Pozostanę optymistą, mam swoje lata, widziałem już w swoim życiu wiele rzeczy niemożliwych.  A jednak się ziściły.

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.